Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Společnost SafeGold plánuje zlato na leasing

Malé, často rodinné podniky, představují asi 65 procent druhého největšího světového trhu s klenoty v Indii. Společnost SafeGold nabízí Indům možnost nakupovat zlato on-line za pouhých 10 rupií (12 amerických centů, pozn. aut.), toto on-line zlato pak svým klientům předají ve fyzické formě, pokud si nashromáždí alespoň jeden gram zlata.

Indická společnost SafeGold plánuje pronajímat fyzické zlato svých zákazníků klenotníkům, kteří nemají dostatek hotovosti nebo úvěrů na jeho nákup. Ilustrační foto: iStock

Nyní má obchodník s digitálním zlatem další nápad. Plánuje pronajímat fyzické zlato svých zákazníků klenotníkům, kteří nemají dostatek hotovosti nebo úvěrů na jeho nákup.

SafeGold nyní chce, aby si klenotníci mohli půjčit kov, který vlastní některý z jejích 14 milionů aktivních uživatelů a nečinně leží v trezorech. Klenotníci z vypůjčeného zlata vyrobí šperky, které prodají a pak teprve nakoupí zlato, které pronajímatelům s poplatkem vrátí.

PSALI JSME: Indie vylekala obchodníky se zlatem

„Budeme jako nebankovní finanční společnost pracovat s ekvivalentem vzácných kovů na leasing, což zapadá do vládní politiky snižování dovozu využitím ladem ležícího zlata a také ve prospěch menších klenotníků, kteří postrádají kapitál,“ vysvětlil zakladatel firmy Gaurav Mathur pro Business Standard.

PSALI JSME: Indická poptávka po zlatě opět roste

V současnosti mohou klenotníkům nabízet půjčky zlata pouze finanční instituce nominované centrální bankou a na trhu to v roce 2021 obnášelo asi 65 tun zlata. SafeGold se nyní pro svůj záměr snaží získat svolení regulačních orgánů.

Do roka chce společnost takto podpořit 700-800 klenotníků. SafeGold teď vymýšlí, jak pro využití zlata indických domácností získat jeho vlastníky. Potenciál pronájmu zlata klenotníkům je podle Mathura odhadem 8 000 tun mincí, slitků a nepoužívaných šperků.

PSALI JSME: Zlato: Indie a Česko, srovnání nesrovnatelného

(rek)