Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Spasí zlato naše duše?

Konec se blíží! Nyní by o tom nemělo být pochyb, protože přijíždí už poslední ze čtyř jezdců Apokalypsy. První, symbolizující mor, se zjevil jako první před dvěma lety, kdy pandemie covidu uvrhla svět do nejhlubší recese od Velké hospodářské krize.

Čtyři jezdci apokalypsy, oltář svatého Jiří v bazilice Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Záhřebu, Chorvatsko. Ilustrační foto: iStock

Na konci února přijeli další dva jezdci symbolizující válku a smrt. Ruské hordy přepadly Ukrajinu. Poslední jezdec symbolizuje hladomor. Ten se zatím projevuje růstem cen všeho. Pro zlato by to teoreticky měla být skvělá zpráva, protože v obdobích vysoké a zrychlující se inflace zlato obvykle září. Obvykle však neznamená vždy.

Jak všichni víme, zlatu se zatím nedaří stoupat v tandemu s inflací a definitivně zdolat hranici 2 000 dolarů za troyskou unci. Jedním z důvodů je podle serveru Investing.com fakt, že rostoucí inflace je doprovázena očekáváním vyšších úrokových sazeb.

PSALI JSME: Einhorn sází na zlato, Fed to podle něj neustojí

A protože zlato se obchoduje v dolaru, přihlíží svět hlavně k postoji Fedu (americká centrální banka), jenž by při víc než osmiprocentní inflaci v USA měl úrokové sazby spíš zvyšovat, což zjevně není dobrá zpráva pro zlato.

Jedinou nadějí pro vzácný kov je, že buď inflace, nebo reakce centrální banky USA nakonec vyvolají recesi. Jednou k tomu dojde, ale zatím všechny peníze, které Fed natiskl, stále generují inflaci a ekonomika se stále zdá být přehřátá.

„Stále existuje obrovský převis peněžní zásoby. Ta se mezi únorem 2020 a březnem 2022 zvýšila asi o 6,4 bilionu dolarů, zatímco reálný hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl o pouhých 2,5 bilionu dolarů,“ uvádí server.

PSALI JSME: Při stagflaci bude zlato spásou

Jinými slovy, nabídka peněz vzrostla mnohem víc, než mohl pohltit ekonomický růst. „Zbytek nově vytvořených peněz musí být akumulován vyššími cenami. Zvýšená inflace nám proto zřejmě letos zůstane a možná i v roce 2023,“ píše Investing.com.

To je pravděpodobně další důvod, proč cena zlata neroste jako v sedmdesátých letech. Ekonomický výhled se však zatemňuje a zvyšuje se riziko stagflace. Konec se však ještě neblíží. Prozatím. Riziko však zůstává vysoké a je docela možné, že zlato se na svoji tradiční roli teprve chystá.

PSALI JSME: David Garofalo: Zlato je připraveno na nejlepší období v historii

(rek)