Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Soud posledního odvolání skončil

Představenstvo venezuelské centrální banky ovládané socialistickým prezidentem Nicolásem Madurem neuspělo s posledním možným odvoláním ohledně zlatých rezerv země v hodnotě 1,95 miliardy dolarů uložených v podzemních trezorech Bank of England.

Představenstvo venezuelské centrální banky ovládané socialistickým prezidentem Nicolásem Madurem v Británii neuspělo s posledním možným odvoláním. Ilustrační foto: Presidencia El Salvador – https://www.flickr.com/photos/fotospresidencia_sv/45777439375/in/album-72157705552238525/, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75748689

Právníci zastupující venezuelskou centrální banku agentuře Reuters sdělili, že celá kauza bude nyní vrácena londýnskému Nejvyššímu soudu, aby rozhodl, co se bude dít dál.

Až do loňska Venezuelu zastupoval vůdce opozice Juan Guaidó, kterého demokratické státy uznávaly jako hlavu státu, ale jeho prozatímní mandát skončil koncem loňského roku, když si opoziční Národní shromáždění do svého čela zvolilo exilovou poslankyni Dinorah Figueraovou.

Nyní bude třeba vyjasnit, koho britská vláda jako legitimní hlavu státu uznává. Nové vedení opozice, které se o to snaží, má problém i s financemi z jiných zdrojů.

PSALI JSME: Zmatky kolem venezuelského zlata

Netrpělivě například čeká na uvolnění dalších zahraničních fondů, zejména těch, které se nacházejí ve Spojených státech a byly zmrazeny ze stejného důvodu.

Za Trumpovy vlády Spojené státy zmrazily například aktiva Citgo Petroleum a zabavily finanční prostředky venezuelské vlády v americké Federální rezervní bance v New Yorku a poté je používaly na podporu opozičních zákonodárců, kteří jsou proti prezidentovi Nicolási Madurovi.

Venezuelská centrální banka se o zlato začala soudit před třemi lety. Tehdy argumentovala tím, že chce prodat zlato uskladněné v Londýně, které tvoří přibližně patnáct procent devizových rezerv Venezuely, aby mohla financovat boj proti pandemii koronaviru. Bank of England však odmítla zlato uvolnit, protože britský kabinet současnou venezuelskou vládu neuznává.

PSALI JSME: Venezuela se kvůli zlatu v Londýně odvolala

(rek)

Další z kategorie Zlato