Zajímavější je porovnání akcií a zlata. „Podle nových údajů Asset Risk Consultants (ARC) dosáhlo zlato v posledních dvou desetiletích silného výkonu ve srovnání s jinými třídami aktiv. Zlato vzrostlo o 570 procent, což je jen o něco méně, než celkový výnos 610 procent dosahovaný světovými akciemi.
A to investiční manažeři se zlatem zacházejí spíš takticky než strategicky, tedy jako s krátkodobým aktivem kvůli zisku,“ konstatuje Professional Wealth Management.
PSALI JSME: Jakou hodnotu má zlatá olympijská medaile?
Lépe než akcie nebo zlato vyšla Francii jiná investice. Žádná návštěva pařížského Louvru by nebyla úplná bez pohledu na Monu Lisu od Leonarda da Vinciho. Král František I. obraz kolem roku 1520 koupil za 4 000 zlatých dukátů, tedy asi za milion dolarů, podle dnešní ceny zlata.
Ukázalo se to jako lepší investice než hotovost ve zlatých dukátech, protože hodnota obrazu je v současnosti asi 800krát vyšší – přibližně 800 milionů dolarů. Mona Lisa je však jenom jedna, zatímco zlato si lze v Americe koupit i v potravinářských obchodech, jako je Walmart nebo Costco. Zlato má dnes skoro každý.
A to historici odhadují, že na konci 15. století bylo v Evropě všehovšudy 90 tun zlata. „Za padesát let od objevení Ameriky se do Evropy dovezlo asi sto tun zlata a v polovině 16. století se tak Španělsko stalo nejbohatší zemí v Evropě a možná i nejmocnější na světě,“ píše britská výzkumná agentura ARC na zlaté téma.
O pár století později se totéž přihodilo Spojeným státům. Dodnes také mají největší zlatý poklad světa, který váží 8 133,5 tuny, k čemuž se žádná jiná země naší planety ani zdaleka nepřibližuje.
Když kancléř anglického krále Jindřicha VIII. sir Thomas More před 500 lety prohlásil, že užitná hodnota zlata je zanedbatelná a je pouze odrazem lidské hrabivosti, chtěl tím naznačit, že zlato je jen bublina. Pokud měl pravdu, je to bublina stará 5 000 let.
PSALI JSME: Kolik zlata je v Evropě? Nejvíce ho mají největší země
(rek)