Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Jakou hodnotu má zlatá olympijská medaile?

Jedna z největších světových firem zabývajících se velkoobchodem s drahými kovy, Dillon Gage Metals, se letos podělila o tajemství, která se skrývají za celosvětově uznávanými olympijskými medailemi, na jejichž získání sportovci tak tvrdě trénují.

Design tokijských medailí, který navrhl Junichi Kawanishi, odráží ideologii, že sportovci musí vždy denně usilovat o dosažení slávy a vítězství. Zdroj foto: Olympics.com

Říká se, že hodnota olympijské medaile má nemalou hodnotu, a jelikož je tato významná sportovní událost už doslova za rohem – začíná v pátek 23. července a končí 8. srpna v japonském Tokiu, budou všechny oči upřené k televizním obrazovkám a budou se zajímat o to, kdo si domů odveze vzácný kus historie.

„Hodnota zlaté medaile je zvídavý dotaz, který dostáváme neustále, zejména v době olympijských her,“ řekl prezident společnosti Dillon Gage Metals Terry Hanlon serveru Yahoo. „Je to jedna z nejrozpoznatelnějších medailí na světě a je přirozené, že se lidé zajímají o to, z čeho je vyrobena a jaká je její hodnota,“ dodal s tím, že většina medailí udělovaných při jiných sportovních kláních nemá valnou hodnotu, protože nejsou z ryzího zlata.

Jak jsme již psali, Japonsko je sice vyspělá technologická země, ale nerostných surovin má poskrovnu. Takže jako pořadatel Letních olympijských her 2020 se rozhodlo k historickému kroku: Veškeré medaile pro nejlepší sportovce vyrobí ze starých mobilních telefonů a dalších spotřebičů.

PSALI JSME: Na olympiádě v Tokiu budou medaile ze zlata z mobilů

Otázka tedy zní, kolik vlastně letošní olympijská medaile stojí? Každá zlatá medaile, kterou sportovci za své úspěchy na olympiádě obdrží, se skládá z 99,9 procenta stříbra a z pouhých šesti gramů zlata o celkové hmotnosti přibližně 556 gramů. Odečtením zlata od stříbra se hmotnost medaile sníží na 550 gramů.

Stříbrná medaile tedy, jak už víme, váží přes půl kila a o sto gramů je lehčí ta bronzová (450 gramů). Ta se skládá z lehčích kovů, než je zlato či stříbro: 95 % její hmotnosti představuje měď a pět procent zinek.

Pro srovnání: Pro vítězné sportovce v brazilském Riu de Janeiru vyrazila Brazilská mincovna půlkilové medaile. Ta zlatá obsahovala 91,4 procenta stříbra, 7,4 % mědi a pouze 1,2 % ryzího zlata. Obsah žlutého kovu v medaili je tak pouhých šest gramů, tedy asi tolik, kolik váží tři snubní prstýnky. Tržní hodnota kovů ve zlaté medaili činila v době konání olympiády zhruba 14 000 korun.

PSALI JSME: Zlaté medaile se zlomkem zlata

K odhalení skutečné hodnoty olympijských medailí pomůže jednoduchá matematika, napsal server Yahoo: „Vezmeme-li tato čísla a současnou obchodní cenu stříbra, která činí přibližně 26 dolarů (567 Kč), a použijeme-li běžnou rovnici, můžeme vypočítat odhadovanou hodnotu zlaté medaile.“

Cena použitého stříbra na zlatou medaili z olympiády představuje aktuálně zhruba deset tisíc korun a šest gramů zlata na pozlacení vyjde na 350 dolarů, tedy cca 7600 Kč. V komoditním vyjádření tak zlatá medaile z Tokia bude mít hodnotu necelých 18 tisíc korun.

Bez ohledu na skutečnou hodnotu všech těchto medailí je však účast na světové olympijské scéně, jedné z nejprestižnějších sportovních soutěží, skutečně k nezaplacení. Patří se však dodat, že poslední olympijské hry, při nichž sportovci obdrželi medaile z ryzího zlata, proběhly už více než před sto lety – v roce 1912 ve švédském Stockholmu.

PSALI JSME: Zlaté medaile jsou ze stříbra

(luk)