Zlato (oz) / USD
1 976,32
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Vývoj cen na trhu se zlatem teď určují hedgeové fondy

Zdá se, že hedgeové fondy jsou v současné době hnací silou cenového vývoje na trhu se zlatem. Ukázala to například pravidelná analýza Americké komise pro termínované obchody s komoditami z minulého měsíce. Podle ní prodeje zlata byly již vyčerpány a hedgeové fondy se opět vydávají do dlouhých pozic. Upozornil na to odborný server Zero Hedge.

Vývoj cen na trhu se zlatem teď určují hedgeové fondy. Ilustrační foto: iStock

Analýza komise upozornila podle serveru mj. na problémy, kterým zlato čelilo na úrovni 1 800 dolarů za troyskou unci. Po říjnových údajích o zaměstnanosti a inflaci hedgeové fondy ve velkém vstoupily na trh a hnaly ceny solidně přes 1 800 USD, než trhu došel dech na úrovni 1 870 dolarů.

„Několikanásobné pokusy o dosažení 1 870 USD v rychlém sledu vypadaly, že padne další rezistence a pošle zlato vzhůru přes 1 900 dolarů, zejména pokud bude Brainardová jmenována předsedkyní Fedu (centrální banka USA, pozn. red.). Bohužel rezistence vydržela a nominace Powella poslala zlato zpět přes nově vytvořený support, který se ukázal být mnohem křehčí při cestě dolů, než při cestě nahoru,“ napsal server.

PSALI JSME: Zlato po nominaci Powella kleslo

Zlato je tak opět uvězněno pod hranicí 1 800 amerických dolarů za unci. Poslední velmi slabá zpráva o pracovních místech v USA poskytla podle pozorovatelů pouze dostatek paliva k tomu, aby zlato zůstalo na stejné úrovni. „Bude horká zpráva o inflaci příští týden vnímána jako „jestřábí obchod s Fedem“, nebo jako „obchod s uchováním bohatství“, klade si otázku server Zero Hedge.

To vše podle serveru závisí na tzv. řízených penězích, tedy na hedgeových fondech, které mají nyní trh se zlatem v současné době zcela pod kontrolou. Čisté dlouhé pozice řízených peněz/hedgeových fondů se mírně zvýšily, a to z 86 tis. na 92 tisíc v listopadu. Například 16. listopadu dosáhly čisté dlouhé pozice vrcholu na úrovni 142 tisíc.

„Prozíraví investoři by měli mít na paměti dlouhodobý výhled. Krátkodobé výkyvy mohou být nesmírně frustrující, ale zlato a stříbro nejsou bitcoin. Nejsou nástrojem k rychlému zbohatnutí, protože to by je diskvalifikovalo jako bezpečné přístavy. Pamatujte, že co rychle stoupá, může rychle klesat. Pochopte ochranu, kterou poskytují fyzické drahé kovy.“
Tyler Durden, SchiffGold.com

Jenže listopadový vrchol dlouhých pozic nezaznamenal stejné zhodnocení ceny, jako na začátku letošního roku. Tak třeba letos v červnu dosahovaly souhrnné čisté dlouhé pozice 250 tisíc a cena zlata byla na úrovni 1898 dolarů. V listopadu dosáhly čisté longy vrcholu na úrovni 287 tisíc oproti cenovému vrcholu na úrovni 1853 USD ve stejný den.

Hedgeové fondy ztratily kontrolu nad trhem loni. Tehdy hnaly trh vzhůru jiné ve skutečnosti, ale nyní podle serveru Zero Hedge hedgeové fondy opět převzaly kontrolu nad trhem. Jejich pozice řídí cenovou akci každý týden. „Hedgeové fondy dominují krátkodobým cenovým pohybům zlata, ale trh v trendu růstu udržuje fyzická poptávka,“ uvedl server.

PSALI JSME: Zlato je zpět nad 1800 dolary za unci kvůli nové variantě koronaviru

(luk)

Další z kategorie Zlato