Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Ruské banky za dva měsíce snížily zásoby zlata o 20 procent

Informace o obchodech se zlatem v Rusku jsou kusé. Ruský ekonomický portál RBK nedávno napsal, že množství drahých kovů v ruských bankách se k 1. dubnu snížilo o 17,2 procenta, ale u fyzického zlata se zásoby snížily mnohem citelněji. Za dva měsíce o 20,7 procenta, jak vyplývá ze statistik ruské centrální banky. Byly nejnižší od srpna 2019. Ale tehdy byly zásoby zlata v bankách rekordní.

Návrat ruské centrální banky k nákupům zlata na domácím trhu mohl mít určitý vliv na pokles nabídky zlata. Ilustrační foto: iStock

Kvůli zmrazení devizových rezerv oznámila Centrální banka Ruské federace (Bank Rossii) po dvouleté přestávce návrat k nákupům zlata na domácím trhu. Zvýšenou poptávku po fyzickém zlatě začali v březnu vykazovat i drobní klienti bank. Na pozadí kolapsu ruského finančního trhu, rozšíření sankcí a také po zrušení DPH na nákup zlatých slitků, začaly zlato nabízet i někteří hráči, kteří před krizí takové produkty nenabízeli, píše server RBK.

Rostoucí zájem občanů o fyzické zlato vedl centrální banku 15. března nejprve k rozhodnutí nenakupovat zlato, o deset dní později, po zavedení sankcí, však své rozhodnutí opět změnila. „Nyní nakupuje zlato za blíže nespecifikovanou za smluvní cenu,“ dodává RBK.

PSALI JSME: Ruská centrální banka přestane nakupovat zlato za pevnou cenu

Ředitel ratingové agentury NKR Stanislav Volkov nevylučuje, že návrat centrální banky k nákupům zlata na domácím trhu určitý vliv na pokles nabídky zlata mohl mít. „Od konce února čelily ruské banky výraznému odlivu finančních prostředků z účtů fyzických osob. Za těchto okolností mohl být prodej zlata centrální bance jednou z možností, jak získat likviditu,“ připouští Volkov.

„V únoru to spíš ovlivnily transakce zákazníků, než návrat centrální banky na trh se zlatem,“ domnívá se Olga Anikeičiková, ředitelka oddělení drahých kovů v Realist Bank. Podle ní se nabídka fyzického zlata snížila sezónně a korporátní klienti navíc zlato prodávali kvůli nákupům jiného zboží.

PSALI JSME: Rusové si „díky“ invazi na Ukrajinu mohou kupovat zlato bez DPH

Aby uspokojili zvýšenou poptávku obyvatelstva po zlatě, začaly banky shánět zlato u těžařů a také u rafinerií z jejich vlastních zásob. „Dopad zvýšené poptávky jednotlivců, která sice prudce vzrostla, ale po uvolnění četných omezení devizových transakcí zase oslabila, bychom neměli přeceňovat,“ míní Volkov.

„Poptávka ze strany jednotlivců nebyla v celkovém objemu rozhodující,“ domnívá se Anikeičiková. „Obyvatelstvo sice nakupovalo zlato, ale tento podíl na celkovém trhu je zanedbatelný.“ Experti dotazovaní RBK uvedli, že je skutečně obtížné odhadnout, jaký podíl na poptávce po fyzickém zlatě by mohl připadat na jednotlivce a jaký na centrální banku.

PSALI JSME: Rusko o svých zlatých rezervách od února mlčí

(rek)