Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Ruská centrální banka přestane nakupovat zlato za pevnou cenu

Ruská centrální banka ve čtvrtek uvedla, že vzhledem k „významné změně tržních podmínek“ bude od 8. dubna nakupovat zlato od komerčních bank za dohodnutou cenu. Banka předtím 25. března uvedla, že bude nakupovat zlato za pevnou cenu 5 000 rublů za gram až do 30. června.

Ruská centrální banka přestane nakupovat zlato za pevnou cenu. Ilustrační foto: iStock

Od tohoto oznámení rubl vůči dolaru prudce posílil, upozornila agentura Reuters. Pět tisíc rublů stálo 25. března přibližně 52 dolarů a ve čtvrtek tento týden přibližně 63 dolarů. Ceny zlata na mezinárodním trhu zůstaly stabilní na úrovni kolem 60 dolarů za gram, tedy 1 900 dolarů za unci. Podle oficiálního kurzu je jeden americký dolar za cca 78 rublů.

„Tím, že Ruská centrální banka nabídla ruským bankám, že od nich bude vykupovat zlato za pevnou cenu 5 000 rublů za gram, jednak navázala rubl na zlato, a protože se zlato obchoduje v amerických dolarech, stanovila spodní hranici ceny rublu ve vztahu k americkému dolaru,“ vysvětlil asi před týdnem na webu Zero Hedge Ronan Manly, analytik drahých kovů ve společnosti BullionStar.

Rusko je jedním z největších světových producentů zlata, ale poté, co Kreml v únoru vyslal vojska na Ukrajinu, bylo tamním rafineriím zakázáno prodávat zlato na londýnském trhu, který je největší na světě.

PSALI JSME: Rusové si „díky“ invazi na Ukrajinu mohou kupovat zlato bez DPH

Ruský těžař zlata, firma Petropavlovsk, kótovaný na londýnské burze, zahájil na konci března podle agentury Bloomberg jednání o možné restrukturalizaci svého dluhu poté, co byl jeho věřitel Gazprombank přidán ve Velké Británii na seznam sankcionovaných subjektů. Těžař se sídlem v Moskvě nebyl schopen uhradit věřiteli úroky ve výši přibližně 10 milionů dolarů.

Akcie společnosti Petropavlovsk se od začátku roku propadly o více než 70 procent. Vzhledem k tomu, že Gazprombank působí na základě podmínek dvou úvěrů jako odběratel její veškeré produkce zlata, sankce Velké Británie proti ruskému věřiteli znamenají, že Petropavlovsk nemůže prodávat zlato.

Nově se pak tento týden západní sankce začaly týkat i ruských producentů platiny a palladia. Londýnská asociace LPPM informovala, že s okamžitou platností pozastavila dvěma ruským rafineriím tzv. good delivery, což znamená, že nemohou obchodovat na londýnském či curyšském trhu s drahými kovy. Jde o akciové společnosti Krastsvetmet z Krasnojarsku a priokský závod PZCM.

PSALI JSME: Ruská centrální banka obnoví nákupy zlata od domácích bank

(luk)