Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Ruská centrální banka obnovila nákupy zlata

Ruská centrální banka začala opět nakupovat zlato. Původně zastavila nákupy zlata na začátku restrikcí způsobených pandemií. Předtím drahý kov hromadila nepřetržitě od roku 2014 a byla největším odběratelem zlata na světě. Tyto operace prováděla hlavně kvůli dedolarizaci. Nákupy zlata zastavila, když jeho podíl na devizových rezervách dosáhl 21 procent. Tváří v tvář zmrazení svých rezerv však musela změnit strategii.

Ruská centrální banka začala opět nakupovat zlato. Před covidovou pandemií drahý kov hromadila nepřetržitě od roku 2014 a byla největším odběratelem zlata na světě. Ilustrační foto: iStock

V Rusku to funguje tak, že komerční banky půjčují producentům zlata a ti s bankami také uzavírají smlouvy o prodeji zlata. „Banky si s námi vyřizují účty v rublech a teprve poté prodávají zlato rovněž za rubly centrální bance. Transakce neprobíhají přímo, takže centrální banka na tomto trhu nekonkuruje komerčním bankám,“ vysvětlil ekonomickému portálu RBK prezident ruského Svazu producentů zlata Sergej Kašuba.

„Loni v listopadu jsme centrální bance navrhli zvýšit podíl zlata ve zlatých rezervách z 22 na 25 procent. K tomu potřebovala kupovat 300 tun ročně. Již delší dobu říkáme, že je čas vrátit se k nákupům zlata na domácím trhu a kvůli sankcím k tomu konečně došlo,“ uvedl Kašuba.

PSALI JSME: Rusko o svých zlatých rezervách od února mlčí

„Zlato je jediným aktivem, které nebude spadat pod sankce, nástroj poslední instance, poslední útočiště,“ domníval se však mylně ruského Svazu producentů zlata. Tento omyl ale jeho názoru paradoxně prospěl. Trochu zmatená ruská centrální banka, Bank Rossii, obnovila, po deseti dnech zastavila, a pak opět obnovila nákupy zlata z domácích zdrojů.

Ruská centrální banka je první velkou centrální bankou, která čelí tak významným sankcím. K 18. únoru, poslednímu známému údaji, její mezinárodní rezervy dosahovaly ekvivalentu 643 miliard amerických dolarů, ve zlatě pak 2 302 tuny.

PSALI JSME: Kdo drží devizové rezervy Ruské centrální banky?

Se zmrazením rezerv umístěných v dolarech, eurech a librách šterlinků má teď centrální banka podstatně méně zdrojů na provádění devizových intervencí na podporu rublu a zlato by tomu mělo pomoci.

Kašuba k tomu dodává: „V roce 2020 bylo z Ruska vyvezeno 307 tun zlata při produkci 320 tun. Údaje o těžbě zlata pro rok 2021 ještě nejsou k dispozici, ale přibližně to bude 330-340 tun zlata,“ odhaduje. „Všechno letošní zlato je již nasmlouváno, všechny objemy byly již prodány ruským bankám, které je mohou prodat centrální bance.“

PSALI JSME: Co se bude dít s ruským zlatem?

(rek)