Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Co se bude dít s ruským zlatem?

Některé z předních světových ekonomik včetně USA, Evropské unie a skupiny G7 vypracovávají podrobnosti zákazu dovozu zlata z Ruska, který má být formálně schválen již tento týden. Když Británie oznámila tento plán, vláda Borise Johnsona to zdůvodnila tím, že vývoz zlata se stal cenným pro mnoho ruských oligarchů ve spojení s Kremlem, protože chtějí pomocí zlata obejít západní sankce.

Světová rada pro zlato neočekává, že by na Rusko uvalené zlaté embargo mělo na globální trh se zlatem významný dopad. Ilustrační foto: iStock

Analytici se domnívají, že dopady zákazu by mohly být spíš politické než ekonomické, protože sankce uvalené na Rusko v podstatě evropské a americké trhy se zlatem již uzavřely. Na londýnském trhu k neoficiálnímu zákazu obchodování s ruským zlatem došlo už v březnu, protože většina kupujících ho nechtěla poté, co Londýnský trh s drahými kovy (LBMA, London Bullion Market Association, pozn. red.) vyškrtla ruské rafinerie zlata ze svého akreditovaného seznamu.

Západní vlády uvalily sankce také na hlavní ruské banky obchodující se zlatem, včetně VTB, Otkrytie FC a Sberbank. S ruskými drahými kovy přestalo obchodovat mnoho mezinárodních bank, rafinerií a přepravců. Navíc toky do velkých obchodních center, jako je Londýn nebo Curych, byly významně ovlivněny sankcemi od samotného průmyslu drahých kovů bez ohledu na vládní zásahy.

Zákaz má bránit ruským těžařským společnostem a bankám, stejně jako bohatým jednotlivcům, měnit zlato za tvrdé měny. Rusko je druhým největším producentem zlata a jeho vývoz na londýnský trh měl hodnotu 15,5 miliardy dolarů. Loni Rusko vytěžilo 314 tun zlata, což představuje téměř deset procent světové těžby.

PSALI JSME: Západní sankce dopadly i na ruské rafinerie zlata a stříbra

Ruští těžaři zlata prodávají své zboží především domácím komerčním bankám, které ho pak obvykle dodávají centrální bance nebo exportují. V posledním desetiletí byla naprostá většina ruského zlata odeslána do Spojeného království, největšího světového obchodního centra s drahými kovy. V posledních letech však Rusko prodávalo zlato také do Švýcarska, Turecka a Kazachstánu.

Takže i když by zákaz ruského zlata vyvolal nějaké problémy, nebyly rovnocenné ukončení nákupu ropy nebo plynu. Fawad Razaqzada, tržní analytik společnosti City Index pro web televize Al Jazeera řekl: „Pro ruskou ekonomiku to není tak důležité, jak se říká. Západní sankce však přinášejí tisíce škrtů, a to je jen jeden z nich.“

Světová rada pro zlato (WGC) neočekává, že by zlaté embargo mělo na globální trh se zlatem významný dopad. „K dispozici je dost zlata pro obchod i průmysl,“ uvedla v prohlášení. Takže zákaz s trhy nezatřese. Ale znamenalo by i malé snížení nabídky zvýšení ceny?

„Člověk by si myslel, že to tak bude,“ řekl Razaqzada. „Ale cena zlata v posledních týdnech prudce klesla bez ohledu na sankce. Dopad zákazu tak bude pravděpodobně omezený vzhledem k tomu, že k reálnému bojkotu ruského zlata došlo už dřív.“

PSALI JSME: Záhada ruského zlata ve Švýcarsku

„Z pohledu Spojeného království jsme nezaznamenali žádnou změnu ve fungování londýnského trhu, který je největším trhem fyzického zlata na světě,“ uvedla LBMA. Kam tedy ruské zlato putuje? „V současné době ho kupuje především centrální banka, domácí klienti, kteří chtějí mít své bohatství v bezpečí, a zejména Čína a Indie, které na Moskvu neuvalily sankce,“ míní web katarské televize.

„Vývoz zlata z Ruska byl již od začátku války přesměrován a proudí spíš na východ než na západ, což významné oslabuje sankce západního světa,“ potvrdil Carsten Menk, analytik komoditní makléřské firmy Julius Baer.

LBMA ale oponuje: „Uvalení sankcí na ruské zlato by nemělo být vnímáno izolovaně, ale jako součást stále většího balíku opatření určených ke zvýšení tlaku na ruskou ekonomiku a schopnost Ruska generovat příjmy v cizí měně.“

Pro běžné zájemce o zlato stejně jako pro makléře sankce nebudou mít žádný podstatný dopad. Jak říkají analytici; s bohatou nabídkou na většině trhů a cenou, která místo zvýšení klesla, to na trh se zlatem nemá významnější vliv.

PSALI JSME: Obchází Rusko sankce na zlato přes Emiráty?

(rek)