
Nejupřímněji se vyjádřil expert portálu Forexlive Eamonn Sheridan, když napsal: „Nakreslil jsem několik trendových linií jako nápady…ale nejsem o nich zcela přesvědčen. Komentáře vítány!“
Ty aktuální říkají, že zlato se v pondělí propadlo pod tlakem pevnějšího dolaru po krátké kolumbijsko-americké celní bitvě vyvolané odmítnutím nelegálních uprchlíků exportovaných z USA.
Hlavní mediální proud ale vůbec nezaznamenal páteční údaj portálu Trading Economics o dosažení nové rekordní spotové ceny zlata 2 790,07 dolaru za unci, čímž překonala předchozí maximum 2 789,10 dolaru za unci.
„Zlato v pondělí kleslo pod 2 760 dolarů za unci, když se investoři začali připravovat na rozhodnutí Fedu (americké centrální banky, pozn. aut.) o úrokových sazbách, jež má padnout koncem týdne. Všeobecně se očekává, že sazby ponechá, což má představovat první pauzu v cyklu snižování sazeb, který začal v září,“ uvádí v komentáři Trading Economics.
PSALI JSME: Ross Norman: Rekordní předpověď spotové ceny zlata
Finanční trhy se teď zřejmě budu zabývat spekulacemi, jak tedy dopadne souboj amerického prezidenta s centrální bankou, kterou Trump vyzval ke snížení úrokových sazeb. Jenže Fed vnímá Trumpovu politiku jako proinflační, takže sazby spíš ponechá, což by mohlo znamenat pokles zájmu o zlato.
„Navíc vzácný kov čelí tlaku kvůli oživení amerického dolaru poté, co Trump oznámil plány na zavedení cel a sankcí na Kolumbii když, země odmítla povolit přistání amerických vojenských letadel s deportovanými migranty,“ doplňuje server, který se pochlubil již dvěma miliardami zobrazení svých stránek.
„Jakmile kolumbijský prezident Gustavo Petro zablokoval americké deportační lety, Trump přes noc uvalil 25% clo na kolumbijský dovoz. Po Petrově diplomatické kličce, použít místo amerických kolumbijská letadla a přijmout deportované osoby, Trump pozdržel zavedení cel, což přineslo přechodné řešení diplomatického sporu,“ popisuje situaci Investing.com.
Ale ani poté dolar neoslabil a zlato setrvalo na současných úrovních.
PSALI JSME: Cenu zlata ovlivňují spíš pocity než reálná data
(rek)