Zlato (oz) / USD
2 005,71
2,42 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rafinerie PAMP: Zlato bude stát 1 900 až 2 200 dolarů

Cena zlata si v roce 2024 připíše další nové rekordy, protože Fed (centrální banka USA, pozn. aut.) spíše dříve, než později sníží úrokové sazby a globální ekonomika zpomalí. Pozitivní bude zpětná vazba zlata na americký dolar.

Cena zlata si v roce 2024 připíše další nové rekordy, tvrdí aktuální analýza švýcarské rafinérie PAMP. Ilustrační foto: PAMP

Ten přejde svůj zenit na základě pokračující deglobalizace, chaotické geopolitiky, celosvětově neudržitelných dluhů a velmi poddimenzovanou investorskou komunitu. I při vyšších cenách bude zlato fungovat jako bezpečný diverzifikátor. Průměrná cena: 2 050 dolarů za unci.

To tvrdí Nicky Shiels, šéfanalytik rafinerie PAMP, která je dominantní značkou na trhu pro své standardy kvality a špičkové technologie. Svoji prognózu mimo jiné podpořil ještě nikým nepublikovanou myšlenkou:

„Fed si musí zachovat nezávislost, ale zároveň včas snížit úrokové sazby, aby získal dostatečný prostor pro jejich uvolňování a posílil reálnou ekonomiku před americkými volbami“.

PSALI JSME: MKS PAMP: Za pět let by unce zlata mohla být na 4 000 dolarů

Má tedy jít o zjevnou podporu současného prezidenta Joea Bidena, který potřebuje pro svůj úspěch mít v zádech prosperující ekonomiku.

„Chirurgicky přesné snížení sazeb by mohlo vytvořit měkký polštář pro americkou ekonomiku a v prvním pololetí posílit zlato. To by mohlo vést ke snaze o předzásobení se zlatem, než se zvýší jeho cena.“

Zlato se dle této prognózy vrátí jako bezpečný diverzifikátor, a to i za vyšší cenu, která má oscilovat v rozmezí 1 900 – 2 200 dolarů. Nová spodní hranice je teď o 50 dolarů vyšší oproti loňské prognóze, nová horní hranice je o 65 dolarů nad dosud uváděným maximem 2 135 dolarů za unci.

PSALI JSME: Švýcarská rafinerie PAMP zpracuje přes 450 tun zlata ročně

Zajímavé je, že Shiels dává své vlastní předpovědi 50% pravděpodobnost, ale jiným tipům, jako že cena zlata vystoupá na 2 500 dolarů, jen 30%, a pravděpodobnosti, že propadne na 1 600 dolarů, jen 20%.

Pokud se podrobněji podíváme na loňský rok, byly prognózy rafinerie PAMP spíše podhodnocené než přehnané.

V lednu 2023 byla oficiální prognóza průměrné roční ceny zlata 1 880 dolarů za unci, po bankovní krizi v březnu revidovaná na 1 930 dolarů. Pololetní aktualizace pak uváděla rozmezí 1 850 – 2 100 dolarů za unci. Skutečný výsledek roční průměrné ceny nakonec byl 1 940,54 dolaru za unci.

PSALI JSME: Švýcarské „zlaté“ firmy MKS a PAMP se spojují. Otec zakladatel by měl radost

(rek)

Další z kategorie Zlato