Zlato (oz) / USD
1 981,17
0,11 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Švýcarská rafinerie PAMP zpracuje přes 450 tun zlata ročně

PAMP je největší soukromá rafinerie drahých kovů na světě. Její název je zkratkou Produits Artistiques Métaux Précieux, která naznačuje i uměleckou a hodnotu kovových výrobků.

V oblasti 50gramových slitků pokrývá švýcarská rafinerie PAMP polovinu světové poptávky. Ilustrační foto: iStock

Švýcarská rafinerie ročně zpracuje víc než 450 tun zlata do podoby slitků od jednoho gramu do jednoho kilogramu o ryzosti 0,9999. Jednouncová a desetiuncová varianta je teď celosvětově nejprodávanější. V oblasti 50gramových slitků pokrývá PAMP polovinu světové poptávky.

Každý zlatý slitek PAMP má svůj průkaz ochraňující proti neoprávněné manipulaci. Mezi bezpečnostní prvky patří i holografické značky zabraňující padělání. Série PAMP Fortuna dbá i na dodržování etických praktik a ověřuje dodavatele i původ použitých materiálů, což lze vysledovat ve smartphonu nebo na internetu.

Tyčinky menších rozměrů do 100 gramů jsou zapečetěny přímo do certifikátů, což jim zajišťuje maximální ochranu a zároveň stejné informace jako na tyčince samotné včetně sériového čísla. Větší cihličky jsou v pevném plastovém pouzdru doplněném samostatným certifikátem. „Umělecké slitky PAMP Fortuna vyvolávají také pocit sběratelství, což zvyšuje jejich půvab,“ píše hedgeový fond a finanční poradce pro umělou inteligenci Rebellion Research.

PSALI JSME: Švýcarské „zlaté“ firmy MKS a PAMP se spojují. Otec zakladatel by měl radost

Řada Lady Fortuna™ je vždy ražená s leštěným, popřípadě i matným povrchem, což je pro firmu standard. PAMP však dbá nejen na design, ale i na autenticitu. Certifikáty pravosti CertiPAMP™ zajišťují maximální záruku původu. Každý CertiPAMP™ je „ozdoben“ důležitými značkami pravého zdroje, včetně sériových čísel, QR kódů a oficiálního ověření švýcarské federální puncovny.

PAMP rovněž zavedla pokročilou bezpečnostní aplikaci Veriscan určenou k ověřování zlatých produktů. Tento skenovací systém přinesl revoluci v oboru využitím patentované technologie k identifikaci mikroskopické topografie každého slitku při výrobě, která se podobá otisku prstu.

Ražené zlaté slitky s gravírovanou římskou bohyní štěstí Fortunou rovněž získaly osvědčení o uhlíkové neutralitě. „Tento milník, ražený ingot certifikovaný Carbon Trustem, je tak v souladu s ambiciózním cílem snížit emise skleníkových plynů do roku 2030. Zákazníci si to mohou ověřit na lícové straně karty CertiPAMP™, kde najdou štítek s certifikací Carbon Trustu,“ dodává makléřský portál ve svém doporučení.

PSALI JSME: Každý kousek zlata bude mít svůj „otisk prstu“

(rek)

Další z kategorie Zlato