Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
MKS PAMP: Za pět let by unce zlata mohla být na 4 000 dolarů

Vzhledem k tomu, že se nyní všichni investoři soustředí na cyklus utahování měnové politiky americké centrální banky, Federálního rezervního systému (Fed), naskýtá se rovněž otázka: Kde bude cena zlata za pět let?

Za pět let by unce zlata mohlo být na 4 000 dolarů, tvrdí Nicky Shieldsová ze švýcarské společnosti MKS PAMP. Foto: MKS PAMP

Podle analýzy, kterou odbornému serveru Kitco poskytla společnost švýcarská MKS PAMP, existují pro drahý kov dvě možnosti – buď pokles na 1 300 amerických dolarů za troyskou unci, nebo prudký růst na 4 000 dolarů. Vše však záleží na tom, jak rychle – či pomalu – bude Fed zpřísňovat podmínky.

„Aby mohla společnost MKS PAMP předpovědět, kde by se cena zlata mohla nacházet v roce 2027, podívala se na reakci žlutého kovu na minulé cykly zvyšování úrokových sazeb Fedu,“ napsal server.

„Vzhledem k tomu, že trhy nadále spekulují, jaký profil zvyšování sazeb (Fedu během několika příštích zasedání, pozn. red.) bude stačit ke zkrocení inflace či vyvolání recese (v USA), je vhodné udělat krok zpět a zhodnotit, jak si zlato vedlo během minulých pomalých a rychlých cyklů zvyšování sazeb Fedu,“ sdělila serveru Nicky Shieldsová, stratég pro kovy MKS PAMP.

PSALI JSME: Švýcarské „zlaté“ firmy MKS a PAMP se spojují. Otec zakladatel by měl radost

Podle ní existuje velké asymetrické riziko v závislosti na tom, zda Fed bude své sazby zvyšovat rychle (jak jsme to viděli v letech 1980/1987/1994), nebo pomalu (roky 2016/2004/1999/1977). „V případě scénáře pomalého cyklu, který je definován postupným zvyšováním, by zlato mohlo být za pět let na úrovni 4 000 dolarů za unci,“ uvedla Shieldsová.

„Pomalý cyklus zvyšování úrokových sazeb Fedu je pro zlato velmi býčí (zejména po prvním roce). Jakmile se Fed vydá na cestu pomalého zvyšování, zlato téměř neklesá pod úroveň (maximální průměrný pokles je -2 %). V průměru za pět let jeho růst činí 115 procent, což v dnešním vyjádření odpovídá zlatu nad čtyřmi tisíci dolarů v roce 2027,“ konstatovala Shieldsová.

Na druhou stranu by ale podle ní rychlý cyklus zvyšování sazeb mohl vyvolat prudký výprodej zlata, přičemž jeho ceny by se do pěti let propadly na 1 300 dolarů za unci: „Rychlý hiking Fedu zajišťuje trvale klesající trend cen zlata, kdy po pěti letech jsou ceny v průměru o 32 procent nižší, což by odpovídalo poklesu zlata o 600 dolarů ze současných úrovní.“

PSALI JSME: Co očekávat od zlata v nadcházejícím cyklu zvyšování sazeb

(luk)