Zlato (oz) / USD
1 924,15
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Profesor Sieroń rozbíjí pobuřující předpověď Saxo Bank

Šokující předpověď Saxo Bank, že zlato v roce 2023 nejenže prolomí hranici dvou tisíc dolarů za troyskou unci (31,1 gramu), ale dokonce bude útočit na 3 000 dolarů za unci, vyvolala nejen příznivé reakce, ale také silně negativní odezvy. Jednu z nich publikoval Arkadiusz Sieroń z Institutu ekonomických studií Univerzity Wroclaw.

Šokující předpověď Saxo Bank, že zlato v roce 2023 nejenže prolomí hranici dvou tisíc dolarů za troyskou unci, ale dokonce bude útočit na 3 000 dolarů za unci, vyvolala nejen příznivé reakce, ale také silně negativní odezvy. Ilustrační foto: iStock

„Kdybych vám řekl, že zlato vyletí minimálně na 3 000 dolarů? Zbláznil bych se? Ne. To není moje prognóza, jen shrnuji pobuřující předpověď Saxo Bank pro rok 2023. Dává tato předpověď smysl?“ ptá se polský profesor na stránkách Investing.com.

Podle provokativní předpovědi experta dánské banky Ole Hansena trhy v roce 2023 konečně zjistí, že inflace zůstane v plamenech. Na jaře se Čína plně odkloní od své politiky nulové tolerance covidu, uvolní poptávku a nový růst cen komodit.

Inflace opět stoupne, ale tentokrát se bude shodovat s uvolněnou měnovou politikou Fedu (americké centrální banky) během zvýšené nestálosti trhů a recese. Pak bude jasné, že Fed neuspěje se svým dvouprocentním inflačním mandátem a pošle cenu zlata mnohem výš. Žlutý kov navíc podpoří rostoucí globální likvidita a geopolitické pozadí mentality válečné ekonomiky.

„Je tato předpověď pravděpodobná?“ klade si otázku Sieroń a hned si odpovídá: „Ne, samozřejmě, není. Koneckonců, je to otřesná předpověď. Druhá vlna inflace je možná a může být trvalejší, než někteří optimisté předpokládají, ale nevěřím, že se vymkne kontrole.

PSALI JSME: Saxo Bank: Centrální banky nezvládnou inflaci a zlato vystřelí na 3 000 USD

Stagflace by mohla zkomplikovat inflační cíl, protože Fed by mohl stimulovat ekonomiku při stále relativně vysoké inflaci. Kvantitativní uvolňování Fedu a snížení úrokových sazeb by však nemělo přimět komerční banky, aby během recese výrazně víc půjčovaly, což znamená, že nabídka peněz se nezvětší, což by se promítlo do nového výbuchu inflace.“

Že zlato vyletí ke 3 000 dolarů je podle polského ekonoma vysoce nepravděpodobné, i když inflace nakonec centrální banky porazí. Vzhledem k současné ceně zlata kolem 1 800 dolarů by to byl 66% nárůst.

Naposledy zlato dosáhlo takové roční míry výnosů v 70. letech minulého století. Od té doby byla nejvyšší roční míra zisku 32 procent v roce 2007, která přišla až po začátku Velké recese. V pandemickém roce 2020 zlato stouplo zhruba o 25 procent.

PSALI JSME: Bude to rok už 2023, kdy zlato dosáhne 3 000 dolarů za unci?

Co to všechno znamená pro trh zlata v roce 2023? Jak se ukazuje, cena zlata se v roce 2022 vyšplhala na 1 800 dolarů kvůli cyklu zpřísňování Fedu. Vzhledem k tomu, že americká centrální banka se chystá zaujmout holubičí postoj vůči nadcházející recesi v roce 2023, zlato by se mělo zotavit. Otázka za bilion dolarů ale zní: O kolik?

„Za předpokladu 25-32% nárůstu, jako v posledních třech recesích, by cena zlata mohla vystřelit na 2 200-2 400 dolarů. Zdá se, že je to rozumnější předpověď, ale i ta by mohla být příliš šokující.

Pokud recese dorazí spíše ve druhé polovině roku 2023, růstový potenciál zlata bude v první fázi omezenější, zvláště pokud uvidíme přesuny k hotovosti a výprodeji na trhu se zlatem. V takovém scénáři by bylo velkým úspěchem zlata překonat svůj předchozí rekord 2075 dolarů,“ vypočítává Sieroń.

Jestli se to však stane, nemá ponětí ani on. „Jsem ekonom, ne pohádková víla. Ale přeji vám všem – odpůrcům i zastáncům zlata – splnění všech snů, úspěšné transakce a finanční hojnost v novém roce 2023!“ uzavírá svou úvahu.

PSALI JSME: Nejlepší a nejhorší scénář pro zlato v roce 2023

(rek)

Další z kategorie Zlato