Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Saxo Bank: Centrální banky nezvládnou inflaci a zlato vystřelí na 3 000 USD

Dánská on-line investiční banka Saxo Bank v těchto vydala publikaci 10 šokujících předpovědí na rok 2023. Tyto předpovědi se zaměřují na řadu nepravděpodobných, ale také nedoceňovaných událostí, které by v případě, že by k nim opravdu došlo, mohly pořádně rozvířit finanční trhy. Jedna z předpovědí se týká zlata.

Centrální banky nezvládnou inflaci a zlato vystřelí na 3 000 USD, tvrdí Saxo Bank v jedné ze svých šokujících předpovědí na příští rok. Ilustrační foto: iStock

„Po problematickém roce 2022, kdy bylo mnoho investorů frustrováno neschopností zlata posílit navzdory tomu, že se inflace vyhoupla na 40leté maximum, najde vzácný kov v roce 2023 konečně půdu pod nohama. V nadcházejícím roce totiž trh konečně zjistí, že vysoká inflace v dohledné době nezmizí,“ píše ve své předpovědi Ole Hansen, vedoucí komoditní strategie v Saxo Bank.

Zpřísňování politiky americké centrální banky, Fedu, a kvantitativní zpřísňování podle jeho názoru způsobí nové problémy na trhu s americkými vládními dluhopisy, což si vynutí nová rafinovaná „opatření“ k omezení jeho volatility, de facto nové kvantitativní uvolňování.

PSALI JSME: Saxo Bank: K potvrzení vzestupného trendu je nutné, aby zlato prolomilo hladinu 1 735 dolarů

S příchodem jara se navíc Čína rozhodne výrazně zmírnit svou politiku nulové tolerance covidu, začne se vychloubat účinnou léčbou a možná dokonce novou vakcínou. Z řetězu puštěná čínská poptávka přinese další výrazný růst cen komodit a inflace znovu stoupne. Zejména v případě čím dál slabšího dolaru, kdy se nové zmírnění postoje Fedu na americké měně negativně podepíše.

Na pozadí těchto změn vystřelí dosud nepříliš populární zlato vzhůru díky dramatické změně očekávání v oblasti reálných úrokových sazeb. Přes dvojitý vrchol poblíž 2075 amerických dolarů se zlato přehoupne, jako by ani neexistoval, a v dalším roce dosáhne přinejmenším hladiny 3 000 dolarů (za troyskou unci, pozn. red.).

PSALI JSME: Bank of America: V roce 2024 bude průměrná cena zlata 2 086 dolarů za unci

(luk)