Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Proč právě zlato

Dnes známe víc než 90 kovů. Až do 13. století jich bylo jen sedm: Zlato, stříbro, měď, cín, olovo, železo a rtuť. Vědělo se také o sedmi nebeských tělesech: Slunce, Měsíc, Mars, Merkur, Jupiter, Venuše a Saturn.

Egyptský bůh slunce Re byl zobrazován jako žlutý odlesk zlata. Ilustrační foto: iStock

Magická náhoda? Každý kov tak byl s jedním z kovů spojen: Stříbro s měsícem, železo rezavé a rudé s Marsem, Jupiter s cínem, Merkur se svým jmenovcem mědi. Zlato bylo kvůli své žlutému lesku spojováno se sluncem.

„Člověk doby kamenné měl stejné základní instinkty jako my dnes: Strach, touhu, lásku, nenávist, chamtivost. Nic neinspiruje chamtivost jako zlato. Přežití je nejzákladnější instinkt: Najít vodu, jídlo a přístřeší. Pak je tu přežití druhu: Potřeba sexu…

Co však často zůstává nezmiňované, je instinkt pro krásu. To, co považujeme za krásné, je pro nás často nějakým způsobem dobré,“ píše autor několika ekonomických knih a komentátor webu Money Week Dominic Frisby.

PSALI JSME: Midásův dotek

Pro starověké Řeky a některé jiné kultury bylo slunce zlatým vozem, kterým každý den po obloze vozil bůh Apollo slunce. Egyptský bůh slunce Ra byl zobrazován jako žlutý odlesk zlata. Inkové věřili, že zlato je pot nebo slzy slunce. Latinské výraz pro zlato aurum pochází od Aurory, bohyně úsvitu, která každé ráno vstala, aby oznámila příchod slunce.

„Symbol Slunce (kruh s tečkou v něm) byl kdysi alchymistickým symbolem pro zlato. Platón i Aristoteles si mysleli, že zlato vzniklo spojením slunečního světla s vodou. Králové a královny zdobili svá těla zlatem, aby demonstrovali sílu, aby udělali dojem, oslnili, veleli a potvrdili svůj božský status.“

Kvůli nezničitelným vlastnostem zlata jej mnozí prodchli božskými vlastnostmi a je navždy spojeno s něčím věčným a trvalým. I dnes získává mladý voják zlatou hvězdu, sportovec zlatou medaili. Symbol úspěchu. „Žlutý kov je nejen symbolem krásy, ale i uchovatelem hodnoty již od doby kamenné,“ uzavírá Dominic Frisby svoji esej o původu dnešní hodnoty zlata.

PSALI JSME: Proč jdeme po zlatě

(rek)

Další z kategorie Zlato