Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Midásův dotek

Aukční dům Sotheby’s v Londýně na podzim jako první na světě uskuteční živou a on-line aukci věnovanou výhradně zlatu. Představí sochy, sakrální předměty, starodávné texty o zlatnictví a další předměty jako symbiózu současného umění s tvorbou starého věku.

Aukční dům počítá s počátečními dražebními nabídkami od 300 tisíc eur nahoru. Foto: www.marcquinn.com

„Sloučí v sobě v běhu času staré a nové styly zlaté umělecké tvorby,“ napsal britský server Paper. Aukce spojená s výstavou ponese název Midásův dotek. Aukční dům chce starořeckou bájí o fryžském králi připomenout jednu z legend, v níž si Midás přeje aby se vše, čeho se dotkne, proměnilo ve zlato.

Bůh Dionýsos mu přání splní. Midás je zprvu nadšen, ale jeho nadšení rychle vyprchá, když zjistí, že se ve zlato mění i to, co chce sníst nebo vypít. Král se tak díky své neprozřetelnosti v podstatě odsoudí ke smrti hladem a žízní. Nakonec vše dobře dopadne. Dionýsos vezme svůj dar zpět a pošle ho, aby se očistil v řece Paktólos. Ta je prý od těch časů zlatonosná.

Kate Mossová ze zlata

A stejně tak Sotheby’s. Čeho se od 9. do 19. října dotkne, bude ze zlata. I britská supermodelka Kate Mossová bude ze zlata. Jednou z položek aukce totiž bude zlatá busta Kate Mossové z roku 2010, kterou její autor Marc Quinn nazval „Kate Moss is Marc Quinn’s Song of the Siren.“ Quinn vytvořil dokonce celou sérii postav Kate jako antické bohyně.

Paper její sochy ze zlata popisuje jako kulturní halucinaci, jež je lepší než skutečná modelka stvořená z masa a krve. Dokonce i osmnáctikarátová sfinga z období kolem roku 2008 má její podobu. Nelze si nevšimnout, že ačkoli je zlato inertní kov, má v podobě Kate velmi silný erotický náboj.

Podle tiskové zprávy, která výstavu a aukci „The Midas Touch“ představila, se počítá s počátečními dražebními nabídkami od 300 tisíc eur nahoru. „Pokud je máte, mohou být Kate Immortal  (Nesmrtelná Kate) a další báječné věci vaše,“ povzbuzuje Paper své čtenáře.  

(rek)

Další z kategorie Zlato