Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Proč Goldman Sachs předpovídá skok ceny zlata až o 30 %

Zběsilé nákupy zlata centrálními bankami rozvíjejících se trhů nedávají analytikům spát, protože je nelze vysvětlit pouze nízkou cenou zlata. Navíc síla amerického dolaru by normálně měla nákupy zlata v jiných měnách potlačovat.

Goldman Sachs předpovídá skok ceny zlata až o 30 procent. Ilustrační foto: Shutterstock

Paradoxní rozpor mezi rekordní poptávkou centrálních bank po vzácném kovu a jeho burzovnímu výprodeji kvůli nulovým výnosům vytváří podle analytika banky Goldman Sachs Michaila Sprogise neobvyklou asymetrii.

Poptávka centrálních bank se zdá být odrazem geopolitických trendů, jež trvají roky. Proto se bankéři Goldman Sachs domnívají, že už jde o strukturálně vyšší poptávku, kterou zatím vyvažuje pokles poptávky po papírovém zlatu, které ale cenu vzácného kovu v podstatě vytváří.

PSALI JSME: Goldman Sachs: Propad zlata nebude tak velký, jako jeho růst

„Masivní fyzický nákup zlata centrálními bankami byl kompenzován ještě masivnějším výprodejem papírového zlata a derivátů. V důsledku toho se cena zlata propadla, protože prodej investorů převážil nad nákupem bank,“ potvrzuje server Zero Hedge.

„Abychom odhadli dopad vyšších nákupů centrálních bank na zlato, logika je taková, že trvale vyšší poptávka bank bude muset buď zničit poptávku po klenotech, nebo podněcovat další recyklaci zlata.

PSALI JSME: Goldman Sachs jde proti proudu

Případné uspokojení zájmu po dalších 350 tunách zlata v závěru roku, by vyšponovalo cenu o deset procent. Jen dosavadní nárůst letošní poptávky centrálních bank o 233 tun cenu zlata posílil o 6,5 procenta,“ tvrdí analytik Goldman Sachs.

„Pokud by bankovní nákupy zlata pokračovaly čtvrtletním tempem 400 tun, mohlo by to zvýšit cenu zlata o 25 procent. V méně extrémním scénáři, kdy se nákupy během příštího roku zmírní na 250 tun za čtvrtletí, zlato by mohlo zdražit o 12,5 procent.“ Až americká ekonomika propadne do recese – a podle Goldman Sachs je pouze otázkou kdy – by zlato mohlo vzrůst o 20-30 procent.

PSALI JSME: Goldman Sachs: Do konce roku bude zlato na 2 500 dolarech

(rek)