Zlato (oz) / USD
1 916,58
0,34 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Goldman Sachs: Do konce roku bude zlato na 2 500 dolarech

„Poptávka po zlatě je nejsilnější, jakou jsem kdy viděl,“ řekl v aktuálním rozhovoru pro agenturu Bloomberg v pořadu „Bloomberg Markets“ Jeff Currie, ekonom a globální vedoucí výzkumu komodit v Goldman Sachs, globální investičně bankovní společnosti, která podniká v cenných papírech, investičním bankovnictví, řízení investic a dalších finančních službách.

Poptávka po zlatě je nejsilnější, jakou jsem kdy viděl, říká Jeff Currie, ekonom a globální vedoucí výzkumu komodit v Goldman Sachs. Reprofoto: Goldman Sachs

Currie v rozhovoru řekl, že „pro zlato vidí dokonalou bouři“ a předpokládá, že jeho cena dosáhne 2 500 dolarů za unci. Analytikové banky už před pár dny uvedli, že očekávají, že cena zlata, která na pozadí probíhající rusko-ukrajinského konfliktu zatím vzrostla o téměř 18 procent na zhruba 2 000 dolarů za troyskou unci, se do konce roku zvýší o dalších 25 procent na 2 500 USD za unci.

Banka Goldman Sachs přitom již dříve zvýšila svou dvanáctiměsíční prognózu ceny zlata na 2 150 USD za unci s ohledem na to, že blížící se zpomalení růstu ve Spojených státech povede ke zvýšeným obavám z recese v zemi a podnítí příliv 300 tun do zlatých ETF fondů.

PSALI JSME: Zlato atakuje hranici 2 000 dolarů

Na začátku rusko-ukrajinského napětí banka naznačila, že výsledná rallye na komoditách by mohla zhoršit mix růstu a inflace na rozvinutých trzích, zvýšit obavy z americké recese a podnítit příliv zlata do ETF fondů na 600 tun a následně zvýšit cenu zlata na 2 350 dolarů za unci během 12 měsíců. Tento scénář se podle banky nyní stává základním scénářem.

„Vzhledem k podstatné revizi investičních a poptávkových předpokladů směrem nahoru nyní zvyšujeme naše 3/6/12měsíční cíle pro zlato z 1 950/2 050/2 150 dolarů za unci na 2 300/2 500/2 500 dolarů za unci,“ napsali v nedávné poznámce analytikové banky Michail Sprogis, Sabine Schelsová a již zmíněný Jeffrey Currie.

„Naposledy jsme viděli zrychlení všech hlavních faktorů poptávky současně v letech 2010-2011, kdy zlato vzrostlo o téměř 70 procent,“ citoval analytiky Goldman Sachs server Rediff.  „Tato dynamika se bude jen zrychlovat, protože naši stratégové se domnívají, že trh ještě nezapočítal zpomalení růstu v USA, které je podle našich ekonomů nutné k omezení inflace.“

PSALI JSME: Pierre Lassonde si myslí, že zlato by mohlo dosáhnout až 10 tisíc dolarů

Kromě toho se Goldman Sachs domnívá, že obvyklý negativní vztah zlata k reálným sazbám se „rozpadne, protože se stanou špatným barometrem strachu“, když americká centrální banka (Fed) zvyšuje sazby. „Jak jsme zjistili v minulosti, ceny zlata mají tendenci růst během cyklů zvyšování sazeb Fedu,“ stojí v poznámce.

Dalším důsledkem rusko-ukrajinského konfliktu bude podle Goldman Sachs to, že Rusko nejenže nebude prodávat své zlaté rezervy, ale po stabilizaci rublu se pravděpodobně vrátí k pozici velkého kupce zlata. Vzhledem ke zkušenostem Ruska s devizovými rezervami je možné, že i další země budou v dlouhodobém horizontu preferovat držení většího podílu svých rezerv ve zlatě, uvedla banka.

PSALI JSME: Protiruské sankce a ruské zlaté rezervy

(luk)

Další z kategorie Zlato