Currie v rozhovoru řekl, že „pro zlato vidí dokonalou bouři“ a předpokládá, že jeho cena dosáhne 2 500 dolarů za unci. Analytikové banky už před pár dny uvedli, že očekávají, že cena zlata, která na pozadí probíhající rusko-ukrajinského konfliktu zatím vzrostla o téměř 18 procent na zhruba 2 000 dolarů za troyskou unci, se do konce roku zvýší o dalších 25 procent na 2 500 USD za unci.
Banka Goldman Sachs přitom již dříve zvýšila svou dvanáctiměsíční prognózu ceny zlata na 2 150 USD za unci s ohledem na to, že blížící se zpomalení růstu ve Spojených státech povede ke zvýšeným obavám z recese v zemi a podnítí příliv 300 tun do zlatých ETF fondů.
PSALI JSME: Zlato atakuje hranici 2 000 dolarů
Na začátku rusko-ukrajinského napětí banka naznačila, že výsledná rallye na komoditách by mohla zhoršit mix růstu a inflace na rozvinutých trzích, zvýšit obavy z americké recese a podnítit příliv zlata do ETF fondů na 600 tun a následně zvýšit cenu zlata na 2 350 dolarů za unci během 12 měsíců. Tento scénář se podle banky nyní stává základním scénářem.
„Vzhledem k podstatné revizi investičních a poptávkových předpokladů směrem nahoru nyní zvyšujeme naše 3/6/12měsíční cíle pro zlato z 1 950/2 050/2 150 dolarů za unci na 2 300/2 500/2 500 dolarů za unci,“ napsali v nedávné poznámce analytikové banky Michail Sprogis, Sabine Schelsová a již zmíněný Jeffrey Currie.
„Naposledy jsme viděli zrychlení všech hlavních faktorů poptávky současně v letech 2010-2011, kdy zlato vzrostlo o téměř 70 procent,“ citoval analytiky Goldman Sachs server Rediff. „Tato dynamika se bude jen zrychlovat, protože naši stratégové se domnívají, že trh ještě nezapočítal zpomalení růstu v USA, které je podle našich ekonomů nutné k omezení inflace.“
PSALI JSME: Pierre Lassonde si myslí, že zlato by mohlo dosáhnout až 10 tisíc dolarů
Kromě toho se Goldman Sachs domnívá, že obvyklý negativní vztah zlata k reálným sazbám se „rozpadne, protože se stanou špatným barometrem strachu“, když americká centrální banka (Fed) zvyšuje sazby. „Jak jsme zjistili v minulosti, ceny zlata mají tendenci růst během cyklů zvyšování sazeb Fedu,“ stojí v poznámce.
Dalším důsledkem rusko-ukrajinského konfliktu bude podle Goldman Sachs to, že Rusko nejenže nebude prodávat své zlaté rezervy, ale po stabilizaci rublu se pravděpodobně vrátí k pozici velkého kupce zlata. Vzhledem ke zkušenostem Ruska s devizovými rezervami je možné, že i další země budou v dlouhodobém horizontu preferovat držení většího podílu svých rezerv ve zlatě, uvedla banka.
PSALI JSME: Protiruské sankce a ruské zlaté rezervy
(luk)