Zlato (oz) / USD
1 945,09
1,69 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Goldman Sachs jde proti proudu

Nastalo léto, pro zlato nákupní sezóna, protože s létem tradičně přichází i pokles ceny tohoto vzácného kovu. Pro mnohé analytiky bylo přesto překvapením, že zlato nebránilo psychologickou hranici 1800 dolarů za unci a hned v první červnový den pod vlivem silného dolaru zlevnilo.

Goldman Sachs je dlouhodobě fanouškem zlata a nynější zvýšení cílové ceny je dalším znamením, že investiční banka vidí u drahého kovu silný růstový potenciál. Ilustrační foto: iStock

Přesto americká banka Goldman Sachs před několika dny zvýšila cílovou cenu zlata do konce roku 2022 na 2 500 dolarů za troyskou unci. Signalizuje to přece jen silný rok 2022? Poté, co ceny zlata na konci minulého roku klesly přibližně o čtyři procenta, což je víc než 70 dolarů, tedy nezanedbatelných přibližně 1 700 korun českých?

Loňské silné ekonomické oživení a hospodářský růst způsobily pokles ceny zlata, když se investoři přesunuli do rizikovějších aktiv. Letošní rok by však mohl přinést zvýšené obavy z americké recese, která by vedla k vyšším cenám zlata, usuzují experti Goldman Sachs.

Další globální rizika, včetně ruského přepadení Ukrajiny, mohou hrát roli v nižší chuti na trzích riskovat. Analytici a ekonomové také začali bít na poplach ohledně zpomalení růstu v USA. To by mohlo vést k dokonalé bouři, která v následujících měsících vyžene ceny zlata mnohem výš spolu s klesající hodnotou akcií.

„Jedním z odvětví, které může zůstat imunní vůči mnoha negativním změnám, je průmysl těžby zlata. Nejenže společnosti těžící zlato profitují z dobrých cen zlata, ale jsou také schopny zajistit svou produkci na velmi atraktivních úrovních,“ rozšiřují svoji analýzu experti banky.

PSALI JSME: Goldman Sachs: Do konce roku bude zlato na 2 500 dolarech

„Budou tedy stále generovat zdravé zisky, i kdyby cena zlata klesala. Díky tomu jsou akcie těžařů atraktivní možností pro investory, kteří chtějí profitovat z potenciálního růstu ceny zlata,“ dodávají.

Goldman Sachs je dlouhodobě fanouškem zlata a nynější zvýšení cílové ceny je dalším znamením, že investiční banka vidí u drahého kovu silný růstový potenciál. Banka se také domnívá, že riziko inflace je pravděpodobně dalším silným faktorem, který letos cenu zlata ovlivní.

„V každém scénáři, kde rychle roste inflace, bude zlato pravděpodobně překonávat ostatní aktiva. To je způsobeno tím, že zlato je fyzické aktivum bez závazků, a proto jeho hodnota nemůže být erodována inflací jako jiná aktiva jako dluhopisy a akcie,“ konstatuje Goldman Sachs.

V roce 2022 podle banky může dojít také k nárůstu hodnoty akcií souvisejících se zlatem, jako jsou akcie těžařů zlata nebo zlatých burzovních fondů. Oba tyto druhy investic mají stoupat na hodnotě spolu s drahými kovy, protože investoři se budou snažit vzestupného potenciálu zlata všestranně využít, uzavírá banka svoji situační zprávu.

PSALI JSME: 3 000 dolarů za unci zlata? Centrální banky, které zlato nakupují, by mohly být katalyzátorem ceny

(rek)

Další z kategorie Zlato