Zlato (oz) / USD
2 504,92
0,13 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pro obří zlatý poklad se do Karibiku potopí Kolumbie (1.)

Možná to nebude trvat příliš dlouho a po 300 letech na dně Karibiku se vynoří první artefakty poklad ze „svatého grálu lodních vraků“ v hodnotě 17,5 miliardy dolarů (398, 8 mld. korun). Předpokládá se, že na palubě legendární španělské vlajkové lodi, která se potopila během potyčky s Brity v roce 1708, se nachází přibližně 200 tun zlata, stříbra a smaragdů.

V roce 1708 vypátral španělskou vlajkovou loď San José anglický komodor Charles Wager z Královského námořnictva (na snímku). Následoval boj známý jako „Wagerova akce“. Foto: Thomas Gibson – https://www.sothebys.com/en/buy/auction/2023/royal-noble/portrait-of-admiral-sir-charles-wager-1666-1743, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=126964765

Očekává se, že první pokus o vyzvednutí artefaktů začne během několika dní, než bude celá loď vytažena na hladinu, napsal britský list Daily Mail. Nyní vědce v Kolumbii dělí jen několik dní od vyzvednutí prvních artefaktů od roku 2015, kdy byl poprvé nalezen vrak ležící 600 metrů pod hladinou.

Španělsko, Kolumbie, Bolívie a americká pátrací společnost si činí nárok na poklad, avšak Ihena Caicedo z Kolumbijského institutu antropologie a historie upozornil, že spory jsou pozastaveny, protože mise se rozbíhá.

„Nepřemýšlíme o pokladu,“ řekl deníku The Guardian, „přemýšlíme o tom, jak se dostat k historickým a archeologickým informacím na místě.“ Dálkově řízené vozidlo dosáhlo potřebné hloubky, aby to umožnilo pořídit nová videa vraku. Operátoři zjistili, že jej našli nedotčený „lidským zásahem“.

Komodor si původně myslel na všechno

Třístěžňová galeona San José, která v sobě konstrukčně spojovala výhody trupu galéry (štíhlost) s pevností a výškou karavely, patřila španělské koruně.

PSALI JSME: Kolumbie nalezla vrak galeony s největším potopeným pokladem na světě

Dne 28. května 1708 s bohatstvím, určeným pro španělského krále Filipa V., opustila přístav Portobello v Panamě v čele flotily 14 obchodních plavidel a tří španělských válečných lodí s 344 tunami zlatých a stříbrných mincí a také se 116 bednami smaragdů z Peru. Kurs: Cartagena.

Španělsko a Británie v té době vedly válku o španělské dědictví a královské námořnictvo se blížilo k dominanci na volném moři. Osmého června 1708 totiž vypátral San José anglický komodor Charles Wager z Královského námořnictva 16 mil (26 km) od Cartageny poblíž Barú. Následoval boj známý jako „Wagerova akce“.

Kronikáři uvádějí, že Wager, jenž věděl, jaké skvosty Španělé vezou, původně plánoval převzít kontrolu nad posádkou a nákladem. Na plavidle však vybuchly zásobníky střelného prachu a loď s pokladem byla zničena dříve, než se jí podařilo zmocnit. Historici mají za to, že Wagerovi kanonýři sklad munice zasáhli omylem.

PSALI JSME: Nejcennější poklad všech dob

Z 600 mužů na palubě přežilo pouhých 11 a poloha lodi zůstávala záhadou až do roku 2015, kdy kolumbijská vláda oznámila, že ji tým námořních potápěčů objevil ve vodách u Cartageny.

Prezident to chce stihnout

Kolumbijský prezident Gustavo Petro slíbil, že loď opustí mořské dno ještě před koncem jeho funkčního období v roce 2026, takže specialisté mají tento měsíc začít s vyprošťováním části nákladu na vraku a v jeho okolí.

„Obsah je opravdu různorodý a nemáme představu, jak budou zbytky reagovat, až se dostanou do kontaktu s kyslíkem,“ řekl Caicedo. „Dokonce ani netušíme, jestli je možné něco z vody vyzdvihnout.“

Série expedic k vraku odhalila mince, děla, meče, zlaté ingoty, ale i keramiku, porcelánové soupravy a lahve ležící v bahně, takže kolumbijská armáda vyvíjela nejmodernější záchranné roboty, které mají pomoci při jejich vynášení na povrch. Kolumbijská vláda ze strachu před drancování neprozradila, kde přesně vrak leží.

PSALI JSME: O vrak plný zlata místo děl válčí právníci

Úřady zachovávají mlčenlivost o místě mise, ale vědeckou loď pověřená průzkumem pokladu svědci spatřili zakotvenou v doku námořní základny ACR Bolivar v Cartageně.

Kolumbijský ministr kultury Juan David Correa uvedl, že první pokus se stane „klíčovou zkouškou“ pro vyzvednutí zbytku pokladu a samotné lodi. Očekává se, že operace bude stát více než 4,5 milionu dolarů (102, 6 mil. Kč), avšak hodnota předmětů nalezených z vraku lodi může být podle Correi „nevyčíslitelná“.

Vyzvednutí plavidla a jejího pokladu bude vzhledem k hloubce pod vodou náročné. Jen málo vraků lodi srovnatelných se San José se dosud dostalo nad hladinu, žádný z nich se nenachází v tropických vodách a samotné vyzvednutí lodi by se nejspíš stalo největší, nejdražší a nejsložitější podvodní záchrannou misí v historii.

(Pokračování zítra)

PSALI JSME: Z deseti nejhledanějších pokladů jich je devět zlatých (1. část)

(plk)

Další z kategorie Zlato