Zlato (oz) / USD
1 911,20
0,67 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Prachy jsou důležitější než čest

Spojené arabské emiráty (SAE) se staly klíčovým obchodním uzlem pro ruské zlato. Ruské celní záznamy ukazují, že po vyhlášení sankcí se jen změnily vývozní trasy. Ukazují, že SAE dovezly 75,7 tun ruského zlata v hodnotě 4,3 miliardy dolarů, což je nárůst z pouhé 1,3 tuny o rok dříve. Dalšími největšími destinacemi byly Čína a Turecko s dovozem nad 20 tun. Tyto tři země absorbovaly 99,8 procenta ruského vývozu zlata.

Švédské bezpečnostní agentuře Loomis bylo od března do června loňského roku zasláno 97,4 kg ruského zlata v hodnotě 5,9 milionu dolarů. Společnosti mimo jiné provozuje v Londýně trezory na drahé kovy. Ilustrační foto: iStock

Záznamy zveřejněné agenturou Reuters obsahují podrobnosti o téměř tisícovce zásilek zlata mezi 24. únorem 2022 a 3. březnem 2023. Odhalují jména více než stovky společností, které operovaly s ruským zlatem v době, kdy západní trhy zakázaly dovozy zlata z Ruska.

A to server Investing.com dodává, že záznamy, jež agentuře Reuters dodal komerční subjekt, nemusí pokrývat všechny transakce. V mnoha případech záznamy označují pouze odesílatele nebo obchodníky zapojené do transakce, nikoli konečného kupce. Přesto nabízejí mnohá překvapení.

Jako například, že americké bance JPMorgan bylo v březnu a dubnu loňského roku zasláno 72,4 kg zlata v hodnotě 4,5 milionu dolarů, zatímco švédské bezpečnostní agentuře Loomis bylo od března do června zasláno 97,4 kg ruského zlata v hodnotě 5,9 milionu dolarů. Obě společnosti provozují v Londýně trezory na drahé kovy.

PSALI JSME: Rusko hledá únikové cesty pro své zlato

Celní záznamy pro zásilky JPMorganu a Loomisu určují jako konečného příjemce Société Générale. Zdroj blízký francouzské bance uvedl, že ačkoli nemůže komentovat konkrétní záležitosti klientů, transakce byly vyrovnáním dluhů dohodnutým před válkou na Ukrajině. JPMorgan komentář odmítla.

Loomis ale uvedla, že neobchoduje s žádnými sankcionovanými stranami ani se sankcionovaným zbožím. Zboží nenakupuje ani nepřebírá vlastnictví, pouze ho přepravuje. Firma odmítla komentovat konkrétní zásilky, ale uvedla, že se jí zdá, že celní záznamy, na které se odvolává agentura Reuters, obsahují nesprávné informace, aniž by specifikovala jaké.

Záznamy rovněž dokládají, že největším příjemcem ruského exportu zlata do SAE byla společnost Temis Luxury Middle East, dubajská pobočka francouzské logistické firmy Temis Luxury, která se podílela na dovozu 15,6 tuny zlata. Následuje Transguard, který je součástí konglomerátu leteckých společností a hotelů Emirates, se 14,6 tunami zlata.

PSALI JSME: Obchází Rusko sankce na zlato přes Emiráty?

Temis Luxury uvedla, že její činnost je v souladu se zákony SAE pro činnost speditérů. Emirates informaci popřela a dodala, že její společnost Transguard přestala ruské zlato přepravovat.

Dalšími největšími zpracovateli zlata dodaných do SAE byly Shams Gold Trading s osmi tunami, Privilege Group s 7,5 tuny, Al Aseel Jewellery s 5,3 tuny a Paloma Precious s 5,1 tuny. Dalších 17 společností se podílelo na přepravě více než tuny ruských drahých kovů do SAE, jak ukazují celní dokumenty. Někteří velcí dovozci jsou, stejně jako Temis, dceřinými společnostmi evropských firem.

Open Mineral, obchodník s kovy ve Švýcarsku, odeslal do SAE tři tuny ruského zlata v hodnotě 167 milionů dolarů, některé před zavedením švýcarských sankcí a některé potom. „Open Mineral jednala v souladu se sankčním režimem platným v době těchto obchodů,“ uvedla společnost.

PSALI JSME: Rusko údajně prodává zlato za dumpigové ceny

Téměř všechny dodávky ruského zlata do Číny zajišťovala logistická firma Vpower Finance Security Hong Kong. Podle záznamů se podílela na přepravě 20,5 tuny zlata v hodnotě 1,2 miliardy dolarů. Turecké ministerstvo financí na žádosti o komentář nereagovalo.

Manažer jedné společnosti, která do SAE dovezla velké množství ruského zlata, řekl Reuters, že ruské firmy tam prodávaly drahé kovy se slevou asi jednoho procenta oproti globálním cenám. Většina zlata, které jeho firma dopravila do SAE, byla určena pro rafinérie, kde se přetavilo.

Celní údaje získané Reuters dokládají vývoz 116,3 tuny zlata, ačkoli expertní firma Metals Focus odhaduje, že Rusko v roce 2022 vyprodukovalo 325 tun zlata. Zbytek zlata pravděpodobně buď zůstal v zemi, nebo byl vyvezen v transakcích, které nejsou zahrnuty v záznamech, dodává investigativní web AML Intelligence.

PSALI JSME: Západní sankce dopadly i na ruské rafinerie zlata a stříbra

(rek)

Další z kategorie Zlato