Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Rusko údajně prodává zlato za dumpigové ceny

Rusko výrazně zvýšilo vývoz zlata do Číny. S odkazem na čínské celní údaje to píše internetový deník The Moscow Times vycházející v angličtině. Čína v červenci dovezla ruské zlato v hodnotě 108,8 milionu dolarů – o 750 procent více, než v červnu, a o 4 800 procent víc oproti stejnému měsíci loňského roku.

Rusko výrazně zvýšilo vývoz zlata do Číny. S odkazem na čínské celní údaje to píše internetový deník The Moscow Times vycházející v angličtině. Ilustrační foto: Shutterstock

Tržní experti se domnívají, že Rusko, druhý největší producent zlata na světě s těžbou přes 300 tun ročně, v současnosti prodává své zlato do Číny se slevou až 30 procent. Jiní experti spekulují, že Čína, jeden z největších světových odběratelů zlata, může být jen jednou z několika nových důležitých křižovatek pro distribuci ruského zlato v Asii a na Středním východě.

Spojené arabské emiráty, které dosud nezveřejnily údaje o ruském dovozu zlata v letošním roce, ukrajinský server RBC označil za hlavní centrum pro maskování země původu drahého kovu. USA, Velká Británie, Kanada a Japonsko v červnu zakázaly ruský dovoz zlata. Evropská unie a Švýcarsko, hlavní zlaté centrum s tradičně neutrálním postojem, následovaly minulý měsíc.

RBC dále uvedl, že čínská celní data jsou prvním souborem čísel, která odhalila, jak se ruský vývoz zlata přesměroval na východ. Rusko přestalo údaje o svém exportu zveřejňovat počátkem roku poté, co západní sankce kvůli jeho invazi na Ukrajinu začaly zemi působit značné ekonomické problémy, dodává v částečné ilegalitě vycházející The Moscow Times.

PSALI JSME: Švýcarsko vydalo absolutní embargo na ruské zlato

(rek)