BBC uvádí 15 milionů dolarů, The Guardian 20 milionů, Toronto Sun píše o 22 milionech dolarů. Původně zdroje uváděly množství ukradeného zlata v hodnotě přes 100 milionů nebo dokonce přes 140 milionů amerických dolarů. Policie tvrdí, že ukradená částka byla něco málo přes 20 milionů, což může i znamenat, že zloději odcizili pouze část zásilky.
Podle Sky News bylo v kontejneru přes 1,6 tuny zlata, ale jiné zprávy říkají, že policie musí skutečné množství uloupeného zlata teprve zjistit. Letecká společnost a letadlo, které náklad přepravovalo, policie nezveřejnila, protože informace by údajně mohly zkomplikovat vyšetřování.
PSALI JSME: Osm lupičů zlata skončilo v Nizozemsku za mřížemi
Známo je, že kontejner, který obsahoval zlato, byl vyložen z letadla a převezen do nákladového prostoru Cargo East, který používá více makléřů a dopravců, odkud zmizel. Oficiálně policie potvrdila, že ukradené zboží bylo obsaženo v jediném kontejneru, který policie popsala jako čtvercový s rozměry zhruba 1,5 metru.
Jako nejlépe informovaný se ukázal bulvární Toronto Sun. Důvěrná zpráva sdílená se Sunem uvádí, že okradenou bankou byla Toronto Dominion (TD) a přepravcem letecká společnost Air Canada. Ta deníku vzkázala, nemá k dispozici žádné informace. TD nereagovala na několik žádostí o vyjádření vůbec.
PSALI JSME: Jako z gangsterky: Loupež zlata na hodinky, únos, útěk
„Rozumí se, že zlato a bankovky byly odeslány jako součást vnitrobankovní transakce, ačkoli identita druhé banky v transakci není v tuto chvíli známa,“ uvedl deník Toronto Sun. „Spekulace o tom, kam zlato zmizelo, včetně toho, zda opustilo zemi, však zůstávají jen spekulacemi.“
Podle zdrojů deníku se policie domnívá, že loupeži napomáhal někdo zevnitř terminálu, že policie vyšetřuje i možnost zapojení organizovaného zločinu, byť zpočátku říkala, že muselo jít jen o někoho ze zaměstnanců.
PSALI JSME: Zloději v Británii ukradli římský poklad přímo z úschovny v muzeu
„Gangy a další složky organizovaného zločinu tvrdě pracují na tom, aby své lidi umístily na místa v přístavech a letištích, jako je Pearson, nebo získalo ty, kteří tam již jsou zaměstnáni,“ píše deník a připomíná, že to není první velká loupež zlata, která se na tomto letišti stala.
„V roce 1952 bylo do Montrealu odesláno deset krabic zlata, ale dorazily pouze čtyři. Hodnota této loupeže byla v té době mezi 215 000 až 330 000 dolary, v dnešních cenách by to byly tři miliony nebo víc.“
PSALI JSME: Zlatý poklad Keltů gang profesionálů nejspíš roztaví
(rek)