Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Pohádka o zlatém rublu žila jen několik dní

Světem proběhla zpráva, že Ruská centrální banka (Bank Rossii) spojila ruský rubl se zlatem, ale není to pravda. Na konci března sice oznámila, že nakoupí zlato od ruských komerčních bank za pevnou cenu 5 000 rublů za gram. V té době ale převládala na volném trhu cena 6 000 rublů za gram. Jelikož nabídková cena byla nižší než na volném trhu, nemělo pro komerční banky smysl té centrální něco prodávat.

Světem proběhla zpráva, že Ruská centrální banka (Bank Rossii) spojila ruský rubl se zlatem, ale není to pravda. Ilustrační foto: iStock

Po počátečním strmém propadu rublu, po vpádu ruské hordy na Ukrajinu, se kurz na začátku března obrátil. „Podle mého názoru to bylo proto, že v Gazprombank, jedné z mála ruských finančních institucí, které nejsou sankcionovány, se příchozí platby za plyn v eurech směňují za rubly, domnívá se nizozemský finanční analytik Jan Nieuwenhujis.

Ať už byl důvod jakýkoli, posilující rubl podle něj způsobil pokles měn a zlata v rublech. „V důsledku toho 7. dubna cena zlata skutečně dosáhla 5 000 rublů za gram,“ konstatuje Nieuwenhujis.

PSALI JSME: Analytik: Ruský rubl je nyní pevně spojen se zlatem a komoditami

Na okamžik to vypadalo, že se cena zlata v rublu stabilizuje, jako by centrální banka skupovala zlato a držela cenu na 5 000 rublů za gram, ale pak oznámila, že zastavuje nákup zlata za pevnou cenu a bude ho nakupovat za tzv. sjednanou cenu. Po několika dnech i tento odkaz zmizel a tím veškeré stopy po oznámeném napojení rublu na zlato.

Někteří analytici věří tomu, že rubl se zlatem je nebo bude spojen, že Rusové přejdou na alespoň polozlatý standard. „Ale to není pravda. Vím to, protože to Bank Rossii odstranila ze svých webových stránek a také proto, že jak rubl posiluje, cena zlata v rublech klesá,“ uvedl analytik.

„V době psaní tohoto článku se cena zlata pohybovala kolem 4 000 rublů gram. Je to při fixaci možné? Není. Takže je zřejmé, že Ruská centrální banka rubl se zlatem nepropojila,“ oponuje analytik a my dodáváme, že cena zlata v Rusku je stále v souladu s jeho cenou v Londýně.

PSALI JSME: Putin uvažuje o myšlence navázat rubl na zlato

Znamená to však, že Rusko se o zlatý standard nepokusí? „Teď určitě ne. Z Kremlu přišlo prohlášení o podpoře rublu zlatem 26. dubna, ale o tři dny později bylo centrální bankou vyvráceno. Přesto si myslím, že svět směřuje k nějaké formě zlatého standardu,“ konstatoval Nieuwenhujis.

„Zoltan Pozsar, šéf strategie krátkodobých úrokových sazeb Credit Suisse, o tom píše od vypuknutí války. Prognózuje vznik nového mezinárodního měnového řádu, ve kterém role zlata podstatně vzroste,“ dodává analytik.

PSALI JSME: Ruská centrální banka přestane nakupovat zlato za pevnou cenu

(rek)