Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Putin uvažuje o myšlence navázat rubl na zlato

Ruský prezident Vladimir Putin diskutuje s úředníky o myšlence navázání rublu na zlato a na další zboží, uvedl v pátek Kreml. Nikolaj Patrušev, jeden z vlivných ruských bezpečnostních představitelů, minulý týden uvedl, že navázání rublu na zlato by mohlo Rusku poskytnout větší „suverenitu“ nad jeho finančním systémem.

Ruský prezident Vladimir Putin diskutuje s úředníky o myšlence navázání rublu na zlato a na další zboží. Ilustrační foto: Wikimedia

Ten je od 24. února, kdy Moskva napadla Ukrajinu, sužován západními sankcemi. Nikolaj Patrušev, tajemník ruské bezpečnostní rady a blízký Putinův spojenec, minulý týden uvedl, že se připravují návrhy na navázání hodnoty rublu na zlato a další zboží.

„Nejdůležitější podmínkou pro zajištění ekonomické bezpečnosti Ruska je spoléhání se na vnitřní potenciál země,“ řekl Patrušev v rozhovoru pro vládní list Rossijskaja gazeta. Rusko každoročně vytěží přibližně deset procent zlata vytěženého na celém světě a také je významným producentem ropy, plynu, kovů, obilí a dalších komodit.

Na dotaz ohledně této myšlenky mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov minulý týden v konferenčním hovoru s novináři uvedl, že „tato otázka se projednává s Putinem“, informovala o víkendu agentura Reuters.

PSALI JSME: Ruská centrální banka obnoví nákupy zlata od domácích bank

V březnu ruská centrální banka uvedla, že bude nakupovat zlato za pevnou cenu 5 000 rublů za gram až do 30. června, což někteří považovali za pokus o propojení rublu se zlatem. O dva týdny později, poté co rubl prudce posílil, však od svého rozhodnutí ustoupila a uvedla, že bude zlato nakupovat za dohodnuté ceny.

„Tím, že Ruská centrální banka nabídla ruským bankám, že od nich bude vykupovat zlato za pevnou cenu 5 000 rublů za gram, jednak navázala rubl na zlato, a protože se zlato obchoduje v amerických dolarech, stanovila spodní hranici ceny rublu ve vztahu k americkému dolaru,“ upozornil tehdy Ronan Manly, analytik drahých kovů ve společnosti BullionStar, na odborném webu Zero Hedge.

Podle údajů Mezinárodního měnového fondu držela Ruská federace ke konci loňského roku téměř 3 000 tun zlata (více než pětinu devizových rezerv země) v hodnotě přibližně 140 miliard dolarů. To představuje pátou největší zásobu zlata na světě.

PSALI JSME: Analytik: Ruský rubl je nyní pevně spojen se zlatem a komoditami

(luk)