Zlato (oz) / USD
2 350,05
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Podle banky UBS nás čeká ještě mnoho rekordních cen zlata

Investiční banka JP Morgan vypočítala průměrnou cenu zlata pro letošní rok na 2 315 dolarů pro rok 2025 pak došla k ceně 2 504 dolarů za troyskou unci. Z prognóz velkých amerických bank je zatím nejumírněnější, protože Citi Group, Golden Sachs i Bank of America již delší čas počítají s růstem ceny na 3 000 dolarů, a to do dvanácti měsíců.

Prognóza poptávky centrálních bank po zlatě pro letošní rok byla zvýšena na 950-1 000 tun oproti předchozímu odhadu 800-850 tun. Také největší švýcarská banka UBS zvýšila svou předpověď poptávky po zlatě a jeho ceně. Ilustrační foto: iStock

Také největší švýcarská banka UBS zvýšila svou předpověď. Mezi hlavní faktory, které stojí za vylepšenou predikcí patří ekonomická data v USA, zvýšená poptávka centrálních bank a přetrvávající geopolitické nejistoty.

UBS proto zvýšila prognózu ceny zlata z 2 400 na 2 500 dolarů do konce září. Banka navíc očekává, že cena zlata bude stoupat dál a do konce roku dosáhne 2 600 dolarů a do konce června příštího roku 2 700 dolarů za unci.

PSALI JSME: Citi dál trvá na 3 000 dolarech za unci zlata

Tým investičního ředitele UBS uvedl, že 20. května cena zlata dosáhla rekordního maxima nad 2 450 dolary za unci a že právě tento bezprecedentní výkon vedl k významné revizi prognózy, která odráží vývoj ekonomiky. Pro upgrade hovoří tři klíčové okolnosti.

Za prvé, měkčí ekonomická data USA v dubnu změnila očekávání ohledně načasování poklesu úrokových sazeb americké centrální banky, přičemž peněžní trhy na druhé straně předpokládají pokles o přibližně 40 bazických bodů z 28 bodů na konci dubna. Nižší úrokové sazby obvykle pohánějí příliv peněz do fondů obchodovaných na burze a zvyšují poptávku po zlatě.

PSALI JSME: Průlom zlata je jednoznačný. Cílem má být 2 535 dolarů za unci

Za druhé, prognóza poptávky centrálních bank po zlatě na rok 2024 byla zvýšena na 950-1 000 tun oproti předchozímu odhadu 800-850 tun. Už první čtvrtletí přineslo rekordní nákupy 290 tun vzácného kovu. Navzdory nedávnému zpomalení nákupů Čínskou lidovou bankou údaje o švýcarském vývozu zlata naznačují pokračování silné poptávky.

A konečně expertní tým UBS konstatoval, že budou pokračovat geopolitické nejistoty včetně amerických voleb, válek na Blízkém východě a na Ukrajině a zvýšeného obchodní napětí mezi USA a Čínou, což spolehlivě udrží přitažlivost zlata jako bezpečného aktiva, uvádí web Bitcoin.com.

PSALI JSME: Trend ceny zlata je pozitivní a nebe se zdá být jediným limitem

(rek)

Další z kategorie Zlato