Posilující dolar a slábnoucí výhled na snížení úrokových sazeb v USA aktuálně vyvolaly vybírání zisků z investic do zlata, ale pokles bude jen omezený, tvrdí Daniel Ghali, komoditní stratég kanadské korporace Toronto-Dominion Bank.
„Investoři se pořád jen starají o politiku americké centrální banky, ale do zlata ještě neinvestovali tolik, aby to mělo nějaký význam. Jízdu zlata promeškali, a teď nemají co prodávat. Takže i když vidíme cenu zlata klesat, bude to relativně mělké,“ řekl Ghali agentuře Reuters.
PSALI JSME: Návrat zlatého věku?
Ta jedním dechem dodala, že největší švýcarská banka UBS zvýšila prognózu ceny zlata na 2 600 dolarů ke konci roku a doporučila svým klientům nakupovat zlato při poklesech ceny na kolem 2 300 dolarů za unci nebo níž s odkazem na sérii slabších amerických dat, poptávku centrálních bank po zlatě a pokračující geopolitickou nejistotu.
Podrobněji se tématu věnoval šéf komoditních analýz americké Citi Group. Max Layton na Bloomberg TV uvedl, že během 12 měsíců počítá s růstem ceny zlata až na 3 000 dolarů za unci. Zopakoval tak, co tvrdil už počátkem dubna, ale svou prognózu doplnil o nové poznatky.
PSALI JSME: Bank of America i Citi zvěstují 3 000 dolarů za unci zlata
„Zlato zlomilo svůj vztah k úrokovým sazbám v USA a navázalo se na kolosální maloobchodní poptávku v Číně. Nic podobného jsem v životě neviděl. Zájem o pomyslný dolar v posledních třech až čtyřech měsících pohlcuje 40 až 50 procent toho, co by jinak šlo do nemovitostí.
Dvě třetiny tohoto zlata pocházejí ze starších zásob čínských dolů. Když k tomu přidáte nákupy čínské centrální banky, pro trh se šperky nezbývá nic.“ Layton připustil, že jeho prognóza je často kritizována, ale čínská dynamika kolem zlata se dle jeho vyjádření už dlouho nemění.
PSALI JSME: Zlatá pandemie má původ v Číně
„Co je jinak?“ ptá se. „Největším rizikem pro zlato je v konečném důsledku pouze čínská vláda, která určuje kvóty, ale reálné dovozy, jak víme, nemusí být nutně o kvótách, které stejně nejsou zveřejňovány. Otázkou tak je, jestli vláda tolerovat přesun bohatství do zlata.“
„To, co jsme dlouho řešili, kdo je novým hybatelem zlata, už je nyní jasné. Je to Čína. A myslím, že s tím ještě hodně zajímavého zažijeme. I když možností je hodně, stále zbývá velký prostor pro zlato,“ uzavřel téma Layton.
PSALI JSME: Za zdražením zlata stojí Rusko a Čína, píší Financial Times
(rek)