Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
„Periodická tabulka“ výnosů komodit v roce 2021

Rok 2021 byl pro investory rokem, ve kterém téměř každá třída aktiv skončila v zelených číslech, přičemž komodity poskytly jedny z nejlepších výnosů. Komoditní index S&P Goldman Sachs (GSCI) byl v roce 2021 třetí nejvýkonnější třídou aktiv s výnosem 37,1 procenta a překonal nemovitosti a všechny hlavní akciové indexy.

Jedinými komoditami v červených číslech byly v loňském roce drahé kovy, které si nedokázaly udržet kladné hodnoty navzdory rostoucí inflaci. Ilustrační foto: iStock

Server Visualcapitalist přinesl tento týden „periodickou tabulku“ společnosti U.S. Global Investors, založenou na datech agentury Bloomberg, která sleduje výnosy jednotlivých komodit za posledních deset let a sestavuje jejich pořadí na základě jejich individuální výkonnosti v jednotlivých letech.

Po silném výkonu komodit (zejména kovů, pozn. red.) v roce 2020 byl rok 2021 především ve znamení energetických komodit. Mezi tři nejvýkonnější komodity za loňský rok patří energetická paliva, přičemž uhlí poskytlo jediný nejlepší roční výnos ze všech komodit za posledních deset let ve výši 160,6 procenta. U.S. Global Investors uvádí, že uhlí bylo loni nejméně volatilní komoditou.

„Periodická tabulka komodit“ podle U.S. Global Investors. Zdroj: usfunds.com

Přestože bylo uhlí druhou nejhorší komoditou roku 2020 kvůli ohlášenému přechodu EU na čistou energii, loni bylo uhlí nejlepší komoditou. Díky vysoké poptávce po elektřině se uhlí vrátilo ve velkém stylu, zejména v Číně, která se na celosvětové na jeho spotřebě podílí jednou třetinou. Není třeba zastírat, že Říši středu přichází vhod uzavírání evropských uhelných elektráren. O to více uhlí má k dispozici.

Částečné obnovení cestování a znovuotevření továren a firem byly loni silnými katalyzátory, které podpořily růst cen energetických komodit. Ropa, po propadu do záporných cen v dubnu 2020, zaznamenala loni silný návrat, když se vrátila o 55 procent výše. Zároveň však černé zlato bylo nejvolatilnější komoditou roku.

PSALI JSME: Experti: Drahé kovy loni zlevnily, výrazně zdražila ropa a průmyslové kovy

Výnosy komodit v roce 2021
Uhlí 160,61 %
Ropa 55,01 %
Plyn 46,91 %
Hliník 42,18 %
Zinek 31,53 %
Nikl 26,14 %
Měď 25,70 %
Kukuřice 22,57 %
Pšenice 20,34 %
Olovo 18,32 %
Zlato -3,64 %
Platina -9,64 %
Stříbro -11,72 %
Palladium -22,21 %
Zdroj: U.S. Global Investors

PSALI JSME: Cennější než zlato. Palladium si v květnu sáhlo na historické maximum

Výrazně také vzrostly ceny zemního plynu (o 46,91 %), přičemž v Evropě a Velké Británii šly nahoru ještě více kvůli nárůstu poptávky v zimním období, která však čelila omezení nabídky z ruské strany. Čtyři komodity – ropa, uhlí, hliník a pšenice – dosáhly loni nejlepších jednoletých výkonů za posledních deset let.

Jedinými komoditami v červených číslech byly v loňském roce drahé kovy, které si nedokázaly udržet kladné hodnoty navzdory rostoucí inflaci napříč zbožím a cenami aktiv. Zlato a stříbro dosáhly záporných výnosů ve výši -3,6 procenta, respektive -11,7 procenta, platina -9,6 procenta a palladium, které si připsalo titul nejhorší komodita roku 2021, ztratilo 22,2 procenta.

PSALI JSME: Zlato zaznamenalo roční pokles, stříbro je níže o 12 procent

„Rok 2021 byl příběhem dvou skupin kovů, protože drahé a základní kovy měly opačné výnosy,“ napsal server Visualcapitalist. Měď, nikl, zinek, hliník a olovo, které jsou nezbytné pro přechod na tzv. čistou energii, si podle něj udržely kladné výnosy z roku 2020, protože pozornost investorů upoutaly baterie pro elektromobily a technologie obnovitelných zdrojů energie.

V loňském roce si podle U.S. Global Investors obiloviny udržely stabilní výkonnost a připsaly si pátý rok v řadě kladných výnosů. Kukuřice i pšenice dosáhly dvouciferných výnosů, přičemž kukuřice dosáhla osmiletých maxim a pšenice cen nevídaných více než devět let. Obě obiloviny navázaly na trend růstu cen potravin v roce 2021, kdy index cen potravin dosáhl desetiletého maxima a v průběhu roku vzrostl o 17,8 procenta.

PSALI JSME: Komodity. Proč je zlato jiné?

(luk)