Zlato (oz) / USD
1 767,62
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
38 678,81
0,00 %
EUR / USD
1,16
0,00 %
USD / CZK
21,88
0,00 %
Zlato
Komodity. Proč je zlato jiné?

Proč se zlato chová tak odlišně od průmyslových kovů a vlastně od většiny komodit obecně? Navzdory zjevným kontrastům – jako je jeho lesk a použití ve šperkařství – není hned jasné, proč by tomu tak mělo být. Pro rozhodnutí o místě zlata v portfoliu pomůže zamyslet se nad tím, proč se tento drahý kov liší od ostatních komodit, napsal server Ipe.com.

Proč se zlato chová tak odlišně od průmyslových kovů a vlastně od většiny komodit obecně? Ilustrační foto: iStock

Průmyslové kovy mají tendenci růst na ceně, když se světové ekonomice daří. V tomto smyslu je lze považovat za hru na hospodářský růst. Z tohoto důvodu je John Reade, hlavní tržní stratég Světové rady pro zlato (WGC), orgánu, který zastupuje zlatý průmysl, popisuje jako „do značné míry jednoúčelovou růstu průmyslové výroby“.

Naproti tomu se zdá, že zlato má rádo období problémů. Když se objeví obavy, že by se mohla rozjet inflace – čehož se v současnosti mnozí obávají –, zlatu se obvykle daří. Naopak, když se zdá, že se ekonomika dostává do deflační spirály, zdá se, že to také přeje zlatu. Zdá se, že drahý kov je v dobách potíží komoditou, která slouží jako zajištění.

Mnozí samozřejmě budou typické chování zlata jednoduše pozorovat a podle toho jednat. Pokud se situace zkomplikuje, dost možná přesunou větší část svých aktiv do zlata. Abychom však skutečně porozuměli trendům, pomůže nám položit si otázku „proč“.

PSALI JSME: Zlato vypadá „trochu levně“, tvrdí miliardář Gundlach

Proč se zlato chová tak zdánlivě zvláštním způsobem? „Doufejme, že lepší pochopení dynamiky zlata by mělo prospět těm, kteří ho chtějí využít ve svých portfoliích,“ napsal server. Jedním z jasných rozdílů je to, co by se dalo nazvat charakteristikou zlata jako něčeho, co by se dalo nazvat kvazi penězi.

Na první pohled se může zdát, že tato vlastnost patří do učebnic dějepisu, ale Tapan Datta, vedoucí oddělení alokace aktiv ve společnosti Aon, poukazuje na to, že je důležitá i dnes: „Je to stále do značné míry paralelní měna. Uchovatel hodnoty. A tyto atributy jsou stále velmi aktuální.“

Nejen centrální banky vyspělých ekonomik drží ve svých rezervách značné množství zlata, ale toto množství se výrazně zvyšuje i na tzv. rozvíjejících se trzích. Nitesh Shah, komoditní stratég společnosti WisdomTree, říká, že „řada centrálních bank rozvíjejících se zemí zvyšuje své zlaté rezervy, aby se tak vyrovnaly těm ve vyspělých ekonomikách“.

PSALI JSME: Zájem centrálních bank o zlato pokračoval i v červenci

Banky rozvíjejících se trhů podle jeho názoru diverzifikují své rezervy a zlato je či bude jejich velkou součástí. V některých případech, jako například v Číně nebo Rusku, jsou tyto země také samy producenty zlata.

Do kategorie zlata jako uchovatele hodnoty mohou do značné míry spadat i šperky. Přestože má pro mnohé zjevně estetický půvab, je do značné míry drženo také jako investiční aktivum. To platí zejména pro rozvojové země, jakými jsou Indie a Čína. „V mnoha společnostech zlato stále zůstává klíčovým zdrojem hodnoty,“ vysvětluje Datta.

Vlastností, která zlatu umožňuje hrát kvazimonetární roli, je to, co John Reade z WGC nazývá jeho vysokou „hustotou hodnoty“. Jinými slovy, zlato má vzhledem ke své hmotnosti velkou hodnotu.

PSALI JSME: Čeká nás devalvace měn. Držte zlato, radí Lawrie Williams

V důsledku toho jsou náklady na jeho skladování relativně nízké, protože jej lze skladovat na relativně malém prostoru. Naproti tomu průmyslové kovy včetně stříbra mají mnohem nižší hustotu, takže náklady na skladování jsou mnohem vyšší.

Další soubor faktorů, kterými se zlato liší od ostatních komodit, souvisí s charakteristikami jeho nabídky a poptávky. V poměru k množství již existujících zásob zlata v jeho zpracované podobě je tok zlata relativně nízký. „Poměr zásob a toku zlata ve srovnání s jinými kovy je velmi odlišný,“ říká komoditní stratég společnosti WisdomTree.

Reade z WGC odhaduje, že celkové zásoby zlata odpovídají desetiletím nabídky. To znamená, že se obecně jde o třídu aktiv s nízkou volatilitou. Zlato je díky svým zvláštním vlastnostem třídou aktiv, která může ve správný čas a na správném místě sehrát užitečnou roli. Určit, kdy takové podmínky nastanou, je však obtížný úkol.

PSALI JSME: Co se to, proboha, děje s komoditami?

(luk)