Zlato (oz) / USD
1 913,25
0,51 %
Jistota ve vlastních rukou
0

V Austrálii cena zlata pokořila tamní absolutní rekord

Cena zlata v Austrálii dosáhla historického rekordu 2 874 australských dolarů za troyskou unci, čímž překonala předchozí maximum 2 868 australských dolarů za unci z 6. srpna 2020.

Cena zlata v Austrálii dosáhla historického rekordu 2 874 australských dolarů za troyskou unci. Ilustrační foto: iStock

Rekordní cena zlata v australském dolaru je výsledkem kombinace vysoké ceny zlata v amerických dolarech a nižšího směnného kurzu australského dolaru.

Denní cena zlata v australském dolaru se vypočítává pomocí fixní ceny zlata na londýnském trhu London Bullion Market Association a oficiálního směnného kurzu Reserve Bank of Australia. Rekordní cena v Austrálii v přepočtu 43 308 tisíc českých korun, není na naše poměry nijak závratná a dokonce je to nyní aktuální cena zlata v Česku.

V české měně je rekordní cena podstatně vyšší. Pochází z 8. března 2022, kdy se unce zlata obchodovala za 2066,81 dolaru, což v tehdejším kurzu bylo 48 742,60 koruny.

PSALI JSME: Bublina skandálu kolem zlatých cihel z Austrálie splaskla

Tato cena však nevydržela dlouho a o dva týdny později, když se unce zlata propadla na 1 921 dolaru, v české měně zlevnila na 42 940 korun. Ve čtvrtek byla dolarová cena skoro stejná jako tehdy, ale kvůli oslabení koruny stála v české měně unce zlata o pětistovku víc.

Sandra Closeová, ředitelka australské poradenské firmy Surbiton Associates, sdělila serveru Global Mining Review, že cena zlata v posledních dnech prudce vzrostla kvůli krachu tří amerických bank a veřejnému odhalení problémů švýcarské Credit Suisse, což destabilizovalo trh.

„Dominový efekt způsobil, že investoři a klienti bank v USA i v zámoří přestali věřit stabilitě ostatních bank a začali se uchylovat do bezpečí zlata. Je to maximálně bezpečný přístav, není to kus papíru jako bankovka nebo šek. Navíc je prakticky nezničitelné, snadno přenosné a uznávané po celém světě.“

PSALI JSME: Zlato jako bezpečný přístav

(rek)

Další z kategorie Zlato