Zlato (oz) / USD
2 334,42
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Padl další rekord zlata

Zlato se v pátek obchodovalo na historickém maximu 2 195 dolarů za unci s meziročním skokem o bouřlivých 19 procent, přičemž se pohybovalo stejným směrem jako americký akciový index S&P 500 s 31% návratností za 12 měsíců.

Průzkum Gallupova ústavu pro výzkum veřejného mínění ukázal, že Američané víc důvěřují investování do zlata než do akcií. Ilustrační foto: iStock

Na rekordu jsou i rizikovější investice, jako je bitcoin. Zlatá horečka může být pro americké investory překvapením, ale klíčovým faktorem růstu zlata jsou zřejmě neamerické trhy.

Předpokládaný ekonomický růst USA v letošním roce ve výši 2,1 procenta převyšuje předpokládaný růst pod jedno procento ostatních rozvinutých ekonomik, jako je Německo, Japonsko nebo Spojené království.

Také akcie kotované na velkých zahraničních burzách do značné míry nedosahovaly výkonnosti svých amerických protějšků, přičemž hongkongský index Hang Seng za poslední rok ztratil 18 procent a britský FTSE 100 klesl o tři procenta.

PSALI JSME: Deník čínských komunistů podpořil zlatou horečku

Generální ředitel Metals Daily Ross Norman na internetových stránkách časopisu Forbes připisuje zisky zlata fenomenální poptávce ze strany čínských investorů, kteří se chtějí zajistit proti potenciální nestabilitě druhé největší světové ekonomiky – Číny. Podle švýcarské banky UBS asi polovina všech dodávek zlata v lednu směřovala do Hongkongu a pevninské Číny.

V USA existuje několik dalších vysvětlení. Třeba, že někteří investoři se zajišťují proti horší než očekávané inflaci či obavám z poklesu akcií po prudkém nárůstu a také ve snaze zajistit se proti geopolitické nestabilitě.

Podle analytika americké banky JPMorgan Chase Nikolaose Panigirtzogloua drží investoři zlato v hodnotě 3,3 bilionu dolarů. To představuje asi 1,4 procenta hodnoty všech globálních investic.

PSALI JSME: Zlaté rekordy jsou jedna velká záhada

Důvěra amerických investorů v drahý kov loni dosáhla nejvyšší úrovně od roku 2012 a průzkum Gallupova ústavu pro výzkum veřejného mínění ukázal, že respondenti víc důvěřují investování do zlata než do akcií.

„Spanilá jízda zlata se shoduje s poměrně plochým americkým dolarem, který také obvykle získává hodnotu v dobách krize.

Zlato však za posledních 20 let podle údajů FactSetu přidalo na hodnotě 394 procent, což je méně než 522% návratnost indexu S&P 500 za stejné období, ale stále je to pozoruhodný výkon,“ vysvětluje Forbes, proč je zlato rekordně drahé navzdory silnému americkému akciovému trhu a ekonomice.

PSALI JSME: Milling-Stanley: Nepropásněte šanci. Zlato bude ještě dražší

(rek)

Další z kategorie Zlato