Zlato (oz) / USD
1 992,36
1,35 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Milling-Stanley: Nepropásněte šanci. Zlato bude ještě dražší

Fyzickým zlatem zajištěné fondy obchodované na burze (ETF) přestaly ovlivňovat jeho cenu. Obvykle bývaly jako důležitý zdroj poptávky po zlatě institucionálních i individuálních investorů cenotvorné, ale časy se změnily. Naposledy se investice do fondů zvýšily loni v dubnu, od té doby se stále snižují.

„Myslím, že zlato bude ještě silnější,“ tvrdí expert na žlutý kov George Milling-Stanley. Ilustrační foto: iStock

Jen za první únorový týden odplulo podle webu Gold.org z burzovních investic skoro 17 tun zlata, hlavně z amerických, kde to bylo přes 13 tun, tedy více než 852 milionů dolarů. Přesto tento odliv s cenou zlata nijak nezacloumal. Proč tedy cena zlata od dubna stoupala, když obvykle cenotvorné ETF vykazovaly čisté výprodeje?

„Cena zlata je na tom dobře proto, že mnozí obchodovali mimo ETF a přešli na mimoburzovní trhy. O tom není pochyb,“ řekl v nedávném rozhovoru pro Kitco News George Milling-Stanley, hlavní zlatý stratég společnosti State Street Global Advisors.

Ta je čtvrtým největším správcem majetku na světě v hodnotě 4,13 bilionu dolarů. „Myslím, že tato mimoburzovní poptávka nezmizí, spíš poroste až si investoři konečně uvědomí, co se děje,“ konstatoval Milling-Stanley.

PSALI JSME: Zlato ještě nedosáhlo vrcholu, míní Milling-Stanley

Ačkoli cena zlata stoupala, kromě ETF o něj byl stále solidní zájem. Fondoví investoři možná využívali vysoké ceny zlata k realizaci zisku, i když ve fondech stále zůstává 206 miliard dolarů. Navíc mnoho investorů podle Milling-Stanleyho s nákupy zlata ještě vyčkává.

Dodává však, že kvůli poptávce centrálních bank a mimoburzovním prodejům byly poklesy ceny zlata mělčí, než se očekávalo. „Myslím, že toho pravděpodobně uvidíme ještě víc. Když se podíváte na všechny ty věci, které by se mohly ve světě a na finančních trzích pokazit, držet nějaké zlato dává smysl. Pokud budete dál čekat na jeho zlevnění, možná propásnete svoji šanci.“

Existuje celá řada důvodů, proč by cena zlata měla propadat, ale neděje se to. Dosavadní teorie se bortí, ETF ztrácejí a zlato je stále silné. Názor experta State Street Global Advisors na budoucnost zlata? „Myslím, že bude ještě silnější.“

PSALI JSME: Zlato bude z inflace těžit, tvrdí uznávaný expert

(rek)

Další z kategorie Zlato