Zlato (oz) / USD
1 923,06
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Osm lupičů zlata skončilo v Nizozemsku za mřížemi

Osm lupičů, kteří přepadli obrněný vůz převážející drahé kovy v hodnotě milionů eur a poté zahájili palbu na policii při divoké automobilové honičce v Amsterdamu, bylo odsouzeno k trestům odnětí svobody v rozmezí od dvou do patnácti let.

Automobilová honička před dvěma lety v Amsterdamu ukončená u vesnice Broek severně od nizozemského hlavního města vyvolala paniku a strach veřejnosti, když lupiči zahájili palbu z automatických zbraní na policisty. Ilustrační foto: iStock

Amsterdamský okresní soud uvedl, že automobilová honička z 19. května 2021 přes severní předměstí Amsterdamu ukončená u obvykle poklidné vesnice Broek severně od nizozemského hlavního města, vyvolala paniku a strach veřejnosti, když lupiči zahájili palbu z automatických zbraní na policisty zapojené do pronásledování.

„Pět z lupičů bylo po přestřelce dopadeno v obci, další tři byli zadrženi později. Jednoho muže policisté zastřelili. Identita žádného z lupičů nebyla zveřejněna, v souladu s nizozemským zákonem na ochranu soukromí,“ uvedla agentura Associated Press. „Lupiči utekli s drahými kovy v hodnotě 14,5 milionu eur. Většinu z toho policie získala zpět, ale stále chybí zlato za víc než čtyři miliony eur.“

PSALI JSME: Zlatý poklad Keltů gang profesionálů nejspíš roztaví

Devětatřicetiletý muž, který střílel z unikajícího vozu na auto, ve kterém byli dva policisté, byl odsouzen na 15 let a druhý muž, který rovněž střílel, dostal 12 let. Další 45letý muž dostal 15 let za plánovací a koordinační roli při loupeži. Pět ostatních gangsterů bylo odsouzeno k trestům odnětí svobody od deseti let do dvou let.

Advokáti odsouzených tvrdili, že ozbrojenci při přepadení obrněného vozu rafinerie drahých kovů stříleli jen do vzduchu. Prchali celkem ve třech autech a u obce Broek ve Waterlandu se snažili přestoupit do jiných aut. Při pokusu o útěk podezřelí i policisté stříleli. Jeden lupič byl zabit. I když policisté uvedli, že na ně podezřelí stříleli, jejich advokáti tvrdili, že pro to nejsou dostatečné důkazy.

PSALI JSME: Jako z gangsterky: Loupež zlata na hodinky, únos, útěk

Jejich tvrzení podle webu Paudal.com údajně podporují i zjištěné důkazy. Nikde nebyly nalezeny stopy po kulkách vypálených podezřelými, na rozdíl od několika nalezených policejních kulek. V Broeku se našlo celkem osm nábojnic vypálených ze zbraní zlodějů ve srovnání s 87 nábojnicemi policie. Soud ale považoval za prokázané, že ke střelbě na policejní vozidlo alespoň v jednom případě došlo.

Státní zastupitelství požadovalo pro sedm dopadených osmnáct let vězení. Rozhodnutí soudu komentovali blogeři tak, že ten dvouletý trest je docela rentabilní, protože výnos z nenalezené části lupu činí 5500 eur denně: „Vsadím se, že mu to rychle uteče.“ Jiný komentář připomněl, že všichni odsouzení mají v USA právo kandidovat na prezidenta.

PSALI JSME: Velká zlatá krádež v Rotterdamu

(rek)

Další z kategorie Zlato