Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Jako z gangsterky: Loupež zlata na hodinky, únos, útěk

Do ztracena vyznělo několik rozsáhlých operací regionální policie a příslušníků ostrahy hranic ve švýcarsko-francouzském příhraničí v obou zemích. Po drzých a skvěle připravených lupičích, kteří si ukradli zlato z nejmenované firmy na výrobu hodinek ve švýcarské obci Bassecourt v kantonu Jura, kolébce hodinářského průmyslu země helvétského kříže, se slehla zem.

První zmínka o obci Bassecourt ve švýcarském kantonu Jura pochází z roku 1160. Od minulé středy se ale o ní píše hlavně kvůli ozbrojené loupeži neupřesněného množství zlata. Ilustrační foto: Roland Zumbuehl, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

„Šestice ozbrojených zlodějů první listopadovou středu nejprve přepadla rodinu šéfa hodinářské společnosti v jejich domě. Vyhrožovali jim smrtí a zneužili je jako rukojmí,“ vylíčil deník Le Matin zločin, který by neudělal ostudu v hollywoodské gangsterce či kriminálním filmu francouzské školy.

Ozbrojenci potom odvezli zajatce přímo do hodinářské firmy. Jeden z nich držel rodinu namířenou zbraní v autě. Zbytek vnikl dovnitř a „posbíral“ zlato a další cennosti. „Zručně sice vyřadili bezpečnostní ochranu, nicméně nejmodernější japonský poplašný systém, schopný „číst“ pohyby, o němž netušili, spustil alarm,“ řekl švýcarské veřejnoprávní televizi SRG vyšetřující soudce Nicolas Therillat.

Lupiči rukojmí zanechali v autě v lese a vyrazili ve dvou vozidlech směrem k hranicím Francie. Policie a celní stráž po spuštění poplašného zařízení bleskurychle zablokovaly všechny okolní přechody, zločinci však prorazili zátaras v obci Lucelle, přičemž zranili jednoho z celníků.

PSALI JSME: Velká zlatá krádež v Rotterdamu

Rodina vyvázla z otřesného zážitku bez zranění, avšak v šoku. Obě úniková vozidla policie objevila ve francouzském regionu Belfort – vypálená a se samopalem MP5. vyšetřovatelé uvalili na informace embargo. Web Swissinfo.ch s odvoláním na zasvěcené zdroje sdělil, že gang odvedl vysoce profesionální výkon a vyšetřovatelé se zatím nemají příliš čeho se chytit.

Kriminalisté nevylučují žádný směr pátrání, včetně možnosti, že se lupiči přesně v duchu úsloví o tom, že pod svícnem bývá tma, mohli mezitím vrátit do Švýcarska a útěk do Francie nebyl ničím jiným než trikem na svedení ze stopy. Vyšetřovatelé, ani firma nesdělili, kolik zlata šestice ukradla. List Neue Zürcher Zeitung naznačil, že pouhý den před přepadením firma doplnila zásoby zlata – tak jak činí každé dva měsíce.

Podobný případ se odehrál v lednu 2018 na severozápadě Švýcarska ve městě La Chaux-de-Fonds, kde šestičlenný gang přepadl dům ředitele firmy Cendror Récupération zaměřené mj. na úpravu diamantů a drahých kovů. Jeho rodinu držel jako rukojmí, dokud jim nepředal neupřesněné množství zlata. Lupiči vzali nohy na ramena a uprchli do Francie. Policie je dosud nevystopovala.

PSALI JSME: Loupež zlata ve Švýcarsku

(plk)