Zlato (oz) / USD
2 343,99
1,13 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Převádí Rusko zlato přes zločinecké sítě?

Odborníci na organizovaný zločin varují, že navzdory západním sankcím může Rusko i nadále využívat své zlato k nákupu zahraniční měny a obcházet tak sankce. Globální iniciativa proti organizovanému zločinu ve své aktuální studii varuje, že Rusko by mohlo k obcházení sankcí využít „dobře promazaná“ kola nelegálního trhu se zlatem.

Fyzické zlato se díky faktické nevystopovatelnosti může pohybovat po celém světě mimo digitální finanční sítě, což ztěžuje jeho sledování. Ilustrační foto: iStock

Analytici studie varují, že Moskva by mohla nashromážděné devizové rezervy použít prostřednictvím nelegálních trhů se zlatem k úhradě dovozu, financování ruských vojenských operací nebo k odškodnění sankcionovaných ruských oligarchů za jejich ztráty. Odhaduje se, že Rusko má zlaté zásoby v hodnotě asi 140 miliard dolarů.

Západní sankce proti Rusku zahrnují obchodování se zlatem i zlaté zásoby ruské centrální banky. Fyzické zlato se díky faktické nevystopovatelnosti může pohybovat po celém světě mimo digitální finanční sítě, což ztěžuje jeho sledování. Drahý kov se také snadno „pere“ na světových trzích, protože jeho původ není deklarován, uvádí se ve zprávě.

PSALI JSME: Kdo drží devizové rezervy Ruské centrální banky?

Rusko by mohlo získat přístup na trhy se zlatem v zemích, které na něj neuvalily sankce, dodává zpráva, například by mohlo obchodovat na Šanghajské burze zlata. Rusko ale také podle autorů zprávy může být donuceno jednat se zločineckými sítěmi, které „perou“ zlato a peníze.

To povede ke zvýšené poptávce po službách nadnárodních zločineckých sítí, což zase posílí organizovaný zločin, předpovídá zpráva. Nebylo by to poprvé, co by zlato, nebo nelegální trhy s ním, bylo využito k obcházení sankcí. Jedním z takových příkladů je Venezuela.

PSALI JSME: Venezuela obchází sankce a rafinuje zlato v Turecku

V roce 2014 se tato latinskoamerická země stala terčem několika vln sankcí ze strany USA, Velké Británie a Evropské unie. V roce 2019 Spojené státy dokonce zařadily tamní centrální banku Banco Central de Venezuela na černou listinu, čímž téměř zcela odřízly venezuelský finanční systém od světové ekonomiky.

Předpokládá se, že Rusko, které přislíbilo Venezuele podporu, používalo letadla k přepravě tun venezuelského zlata na různé zahraniční trhy, aby obešlo sankce, včetně Ugandy, Turecka a Spojených arabských emirátů. Zlato bylo údajně vyměněno za zahraniční měnu, která byla předána do Venezuely. Nastal čas, aby Venezuela oplatila Rusku tuto laskavost?

PSALI JSME: Zlatý poklad Venezuely se ztenčil

(luk)

Další z kategorie Zlato