Zlato (oz) / USD
2 512,10
0,01 %
Jistota ve vlastních rukou
0

O zlatu rozhodují pouze emoce

Ekonomie na první pohled vypadá jako exaktní matematická věda, ve skutečnosti v ní ale rozhodují motivy, očekávání, psychologické nejistoty a emoce. V tomhle zapeklitém prostředí vypočítat budoucí cenu čehokoli, zlato nevyjímaje, je absolutně nemožné.

Šéf Fedu Jerome Powell zmařil veškeré zbývající naděje na březnové snížení sazeb, když prohlásil, že centrální banka může být „obezřetná“ při rozhodování, kdy začít s uvolňováním v důsledku silné ekonomiky. Ilustrační foto: Federalreserve – Official portrait of Jerome H. Powell, Chair: Powell_Jerome_Aug_16_22-674_8x10, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=122785274

O budoucí ceně zlata tak s největší pravděpodobností rozhodne americký Federální rezervní systém (Fed), což je soustava dvanácti soukromých bank, která má ve Spojených státech na starosti měnu a zaměstnanost.

Pokud bude držet vyšší úrokové sazby déle, podpoří zvýšené výnosy amerických státních dluhopisů, což zlatu, které nemá úrokový výnos, nikdy nesvědčilo. Kromě toho je obecně pozitivní tón kolem akciových trhů považován za další faktor, který cenu zlata poškozuje. Ale jak bylo řečeno, klíčové zůstávají emoce.

Proto byly tématem minulého týdne výroky představitelů Fedu o úrokových sazbách, které rozbily očekávání brzkého a prudkého snížení úrokových sazeb. Šéf Fedu Jerome Powell zmařil veškeré zbývající naděje na březnové snížení sazeb, když prohlásil, že centrální banka může být „obezřetná“ při rozhodování, kdy začít s uvolňováním v důsledku silné ekonomiky.

Guvernérka Fedu Adriana Kuglerová zase řekla, že je potěšena velkým pokrokem v oblasti inflace a že je optimistická v tom, že pokrok bude pokračovat, i když „práce ještě není hotová“. Dodala, že v určitém okamžiku může být snížení sazeb vhodné, ale pokud se dezinflace zastaví, může být zase vhodné ponechat úroky na dnešní úrovni déle.

PSALI JSME: Zlato je připraveno k zisku bez ohledu na to, jakou cestu si Fed zvolí

Prezidentka bostonského Fedu Susan Collinsová uvedla, že inflace sice zpomalila rychleji, než se očekávalo, ale centrální banka chce víc jistoty, než sníží sazby, a ekonomika se musí ještě trochu ochladit. Prezident Fedu v Minneapolisu Neel Kashkari poznamenal, že by rád viděl ještě několik měsíců inflačních dat, než sáhne na sazby a dodal, že dvě až tři snížení budou pro rok 2024 stačit.

Prezident richmondského Fedu Thomas Barkin vyzval k trpělivosti. Ačkoli inflace vykazuje v posledních šesti měsících výrazné zlepšení, zbývá jí k dosažení cílové úrovně ještě pořádný kus cesty a nejnáročnější bude poslední etapa. Barkin také vyjádřil obavy, že ceny mohou znovu růst, což bude vyžadovat, aby centrální banka udržovala sazby na maximech delší dobu.

Trhy podle FXStreet však stále počítají s pěti poklesy sazeb během sedmi letošních zasedání Fedu, což sice drží americký dolar v defenzivě a poskytuje jakousi podporu ceně zlata, přesto výnos srovnávacího 10letého amerického vládního dluhopisu se drží pohodlně nad čtyřprocentním trhem a měl by omezit jakýkoli významný pokles dolaru před údaji o inflaci v USA v tomto týdnu.

Ani cena zlata se do té doby nemá dostat do pohybu, přičemž má udržet dosavadní zisky. Háček spočívá v tom, že technické analýzy se zakreslují do grafů až poté, co se něco stane. Motivy, očekávání, nejistoty a naděje se do průběhových křivek zakreslit nedají, byť o všem rozhodují. Navíc experti FXStreet našli 14 důvodů, proč by mělo zlato zdražit a 13 důvodů, proč ne.

PSALI JSME: Cenu zlata teď určuje Fed

(rek)

Další z kategorie Zlato