Zlato (oz) / USD
2 026,40
0,71 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Nemusí být špatné, když se zlaté analýzy se rozcházejí s realitou

V poslední době je to s cenou zlata podivné. Navzdory růstovým trendům na grafech analytiků zůstává nálada mezi mnoha investory opatrná, ne-li přímo skeptická. Přesto skutečnost, že zlato je dva měsíce zaseknuté mezi 2 000-2 070 dolary za unci, není špatná věc. Ukazuje to totiž na odolnost zlata během turbulencí, kterých dnes věru není málo.

Jak se finanční trhy vyvíjejí a pomalu ale jistě směřují k tomu, aby se vymanily z dominance technologických akcií, zdá se zřejmé, že z toho opravdu budou drahé kovy těžit. Ilustrační foto: iStock

„Stoupající křivky grafických analýz a s nimi neladící konzistentnost týdenních zavíracích cen lze interpretovat jako znamení, že zlato si připravuje půdu pro další růst. Vzestupný trend je totiž velmi měkký, tak měkký, že vyvolává pochybnosti a nejistotu,“ píše na webu Investing Haven analytik Taki Tsaklanos.

V zajímavém sledu událostí se zdá, že spekulanti se stahují z trhu se zlatem, zejména na americkém trhu. „I když takový trend může obvykle vyvolávat poplach, z opačného hlediska signalizuje pozitivní vývoj vyhlídek zlata. Když spekulanti ustupují, odpadává ze zlata spekulativní pěna, která může často vést ke zvýšené volatilitě a nejistým pohybům cen,“ dodává analytik.

PSALI JSME: Zlato se na velký skok teprve chystá

Měnová politika Fedu (centrální banky USA, pozn. aut.) podle něj sehraje klíčovou roli. Nadcházející rozhodnutí Fedu by měla sloužit jako základní hnací síla pro cenu zlata. Očekávání, že Fed sníží úrokové sazby a zpomalí tak tempo, kterým státní dluhopisy odčerpávají peníze rozpočtu, vytváří úrodnou půdu pro budoucí prosperitu zlata.

„Pomalejší tempo snižování bilance Fedu by navíc mohlo signalizovat opatrnější přístup ke zpřísňování měnových podmínek, pravděpodobně v reakci na obavy kolem hospodářského růstu nebo inflačních tlaků.

Takový scénář je dobrým znamením pro zlato, protože je tradičně považováno za zajištění proti inflaci a bezpečného uchovatele hodnoty v nejistých ekonomických časech,“ konstatuje Tsaklanos, jehož metodika je založena na technické analýze kombinované s analýzou tržního sentimentu.

PSALI JSME: Burziáni vsadili stovky tun zlata na budoucí růst ceny

Zatímco technické analýzy signalizují zářnou budoucnost zlata, nálada mezi investory tomuto optimismu zatím neodpovídá. „Toto rozdvojení však představuje výzvu i příležitost. Pro analytického a kritického investora nabízí současné klima šanci podívat se za hranice povrchního sentimentu a založit rozhodnutí na základních trendech a základních hybných silách, které utvářejí trh se zlatem.“

Jak se finanční trhy vyvíjejí a pomalu ale jistě směřují k tomu, aby se vymanily z dominance technologických akcií, zdá se zřejmé, že z toho opravdu budou drahé kovy těžit. Zatímco silná dynamika ceny zlata nemusí být bezprostředně vidět, mírný, avšak stálý vzestupný trend vypadá lépe, než se může zdát.

PSALI JSME: Saxo Bank: Rok 2024 by se mohl stát rokem kovů se zaměřením na zlato

(rek)

Další z kategorie Zlato