Zlato (oz) / USD
1 915,27
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Nemáte peníze? Kupte si půl gramu zlata!

Je mýtem, že nejvíc zlata si kupují ti nejbohatší. Ve skutečnosti je to střední příjmová skupina domácnosti, která ročně investuje do zlata víc, než bohatí. Celkem si koupí z celkových ročních prodejů zlata v objemu 800-850 tun asi 56 procent.

Indické domácnosti neupřednostňují zlato jako formu úspor a investic, nýbrž při nákupu dávají přednost šperkům. Ilustrační foto: iStock

Alespoň to tvrdí nedávný národní průzkum spotřeby zlata v indických domácnostech. Ten také odhalil, že platba v hotovosti zůstává nejpreferovanějším způsobem nákupu zlata u víc než 90 procent domácností nakupujících zlato zejména v podobě šperků.

Jak uvádí server The Economic Times podle průzkumu provedeného mezi venkovskými i městskými domácnostmi po celé zemi vlastní v té či oné formě zlato přes 75 procent indických domácností.

„Spotřeba zlata na hlavu sice zůstává nejvyšší mezi bohatými a s rostoucími příjmy se apetit na zlato zvyšuje, leč podíl zlata v investičním portfoliu neroste stejnou rychlostí, jakou rostou příjmy,“ uvedl průzkum.

Mezi nejvyšší příjmovou vrstvou roste zájem o digitální nebo papírové zlato, ale domácnosti neupřednostňují zlato jako formu úspor a investic, nýbrž při nákupu dávají přednost šperkům.

PSALI JSME: Do zlata nejvíc investují domácnosti v Indii

Podle deníku The Times of India se v době covidu zájem o zlato propadl, i když si lidé uvědomovali důležitost zlata jako bezpečného aktiva. Mnozí si tehdy nemohli dovolit utrácet za investice do zlata tolik jako dřív, a tak klenotníci uvedli na trh drobné půlgramové zlaté slitky, aby povzbudili zájem o investování do zlata.

„Během pandemie lidé zlato spíše prodávali, aby pokryli spotřebu domácností,“ popisuje deník tehdejší situaci. „Majitelé malých a středních podniků rovněž prodávali zlato, aby uspokojili zoufalé potřeby hotovosti, když zdroje příjmů vyschly.“

Zlato se tehdy jako třída aktiv uchovávající hodnotu osvědčovalo, ale domácnosti neměly dostatek hotovosti na nové investice do tohoto kovu. Proto klenotníci vrhli na trh půlgramové mince a plátky zlata, a osvědčilo se to. Je prý po nich dobrá poptávka dosud: „Stále je tu značná část kupujících, kteří chtějí do zlata investovat pravidelně, ale v menších částkách.“

V Česku se zlato v této gramáži neprodává, nejmenší formou bývají 10gramové slitky, ale je o ně takový zájem, že ne vždy je prodejci mají na skladě. Vůbec nejmenší gramáž je v Česku k mání v podobě deseti odlamovacích dílků jedné unce zlata, což znamená, že jeden dílek má váhu 3,11 gramu. Koupit je však nutné celou unci.

PSALI JSME: Spotřeba zlata skokově vzrostla

(rek)

Další z kategorie Zlato