Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Bitcoin za 5 000 dolarů, zlato za 2 250 dolarů už příští rok?

S blízkým koncem roku se množí projekce ceny zlata na příští a další roky. Není třeba být velkým znalcem k prohlášení, že cena zlata se bude pohybovat v rozmezí 1 620 až 1 920 dolarů za troyskou unci, jak to učinila švýcarská rafinerie drahých kovů Heraeus.

Bitcoin za 5 000 dolarů, zlato za 2 250 dolarů už příští rok? Ilustrační foto: iStock

Mnohem zajímavější je úvaha experta banky Standard Chartered Erika Robertsona, který kromě obvyklých geopolitických průpovídek o úrokových sazbách a podobně vzal v úvahu možnost krachu kryptoměn.

Domnívá se, že trhy podceňují řadu možných překvapení, z nichž nejvýznamnější je pokračující propad kryptoměn v čele s bitcoinem, jehož cena během roku 2023 klesne možná až na 5 000 dolarů.

Bitcoin v době psaní tohoto článku stojí 16 980 dolarů, takže by to představovalo masivní pokles. Ale vzhledem k jeho maximu téměř 69 000 dolarů v červenci 2021, možné je všechno.

PSALI JSME: Bank of America: V roce 2024 bude průměrná cena zlata 2 086 dolarů za unci

Pokud jde o zlato, Robertsenovy myšlenky nejsou zdaleka tak extrémní. Jak kryptoměny kolabují, Robertsen má pocit, že investoři, kteří viděli bitcoin a další kryptoměny jako digitální zlato, by mohli rychle převést své investice do reálného zlata, a tím by zvýšili jeho cenu na přibližně 2 250 dolarů.

„To je úroveň, o které se domnívám, že je v každém případě realistickým cenovým cílem pro příští rok i bez navýšení peněz, které by jinak mohly jít do kryptoměn,“ připojuje se analytik Laurie Williams.

„Zlato bude pravděpodobně jedním z mála aktiv, která mohou zůstat relativně nedotčena jako úložiště bohatství, přestože jeho denní cena může zůstat kolísavá.

Celkový trend bude pravděpodobně pozitivní, když se dostane přes 2 000 dolarů za unci možná do konce třetího čtvrtletí 2023, zvláště pokud se odehraje Robertsenův scénář,“ dodává Williams.

PSALI JSME: Zlatý výhled švýcarské banky UBS

Jeff Christian, zakladatel a řídící partner komoditní poradenské firmy CPM Group, si také myslí, že cena zlata relativně brzy zaútočí na nové rekordy. Investoři podle jednoho z nejlepších světových odborníků na drahé kovy potřebují jen trochu trpělivosti.

„Stále očekáváme rekordní ceny během příštích, řekněme, pěti let,“ říká. I přes odliv z burzovních fondů tam stále ještě obrovské množství zlata, ve srovnání s minulostí, zůstává.

Proto si drží svoji cenu. „Je tady spousta problémů, nepořádek, a ten nepořádek má potenciál způsobit nesnáze po celém světě. To budou dobré zprávy pro zlato.“ „Pomalý růst a slabý dolar pomohou,“ míní i Heraeus ve svém výhledu na rok 2023.

PSALI JSME: Zlato nad kryptoměnami jasně vyhrálo

(rek)