Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Může cena zlata klesnout pod náklady na těžbu?

Šéf druhého největšího těžaře zlata na světě Mark Bristow, generální ředitel Barrick Gold, prohlásil, že odvětví bude vyřazeno z provozu, pokud drahý kov klesne tak hluboko, jak někteří analytici předpovídají. Odhadování vývoje ceny zlata však připomíná spíš tipovací loterii, než cokoli jiného. Katastrofické scénáře střídají optimistické výhledy bez ohledu na skutečné náklady na těžbu zlata.

Náklady společnosti Barrick Gold vzrostly za poslední rok o 235 dolarů na 1 269 dolarů za vytěženou unci zlata. Ilustrační foto: iStock

Bristow řekl, že pokud by cena zlata klesla na 1 500 dolarů za troyskou unci, způsobilo by to zmatek v sektoru, který se potýká s rostoucími náklady. Že se to opravdu stane, si však jihoafrický zlatý guru nemyslí. Předpovídá, že cena nepůjde níž, než na 1 600 dolarů kvůli zájmu drobných investorů a centrálních bank rozvíjejících se trhů, které se snaží odklonit se od dolaru.

Náklady společnosti Barrick Gold vzrostly za poslední rok o 235 dolarů na 1 269 dolarů za vytěženou unci zlata. Čistý zisk tak ve třetím čtvrtletí klesl o 30 procent, řekl Bristow deníku Financial Times. Průměrné náklady v tomto odvětví – které zahrnují kapitálové výdaje projektu, daně, úroky a licenční poplatky – podle poradenské společnosti Metals Focus meziročně vzrostly o šest procent na 1 693 dolarů za unci.

PSALI JSME: Produkce zlata největších těžařů se na konci roku 2021 zotavila

Spotové zlato vystoupalo na 1 780 dolarů, což je asi o 15 procent míň, než rekordní maximum v březnu a o osm procent víc, než jeho nejnižší hodnota na konci září. Černými prognózami se to ve veřejném prostoru jen hemží.

Analytici z Macquarie Group předpověděli, že zlato ve druhém čtvrtletí příštího roku propadne na 1 500 dolarů a začne růst, až trh uvěří, že Federální rezervní systém Spojených států (centrální banka USA, pozn. red.) nebude zvyšovat úrokové sazby. Banka Goldman Sachs ale možnosti, že by zlato mohlo klesnout na 1 500 dolarů, připisuje 20% pravděpodobnost.

Kathleen Kelleyová, generální ředitelka analytické firmy Queen Anne’s Gate Capital dokonce věří, že cena zlata by mohla klesnout až na 1 300 dolarů, protože investoři se pravděpodobně dál budou stahovat ze zlatých fondů na burze. Některé banky však mají optimističtější názory. Royal Bank of Canada předpovídá příští rok základní cenu 1 795 dolarů, shrnuje web Financial Post.

PSALI JSME: Cenu zlata teď určuje Fed

Zlatem zajištěné fondy poznamenal během posledních pěti měsíců útěk investorů k aktivům s vyšším výnosem. Za třetí čtvrtletí investoři tam vybrali 12 miliard dolarů, což nejvyšší čtvrtletní odliv investic od roku 2013. Přesto jiní průmysloví manažeři a analytici tvrdí, že ceny zlata byly překvapivě odolné vzhledem k tomu, jak prudce vzrostly výnosy 10letých amerických státních dluhopisů.

Cenu zlata podpořily kromě silné poptávky maloobchodu rekordní nákupy centrálních bank rozvíjejících se trhů. Podle těžařů sankce vůči Rusku otřásají jejich důvěrou v dolarové rezervy. Boris Mikanikrezai, odborník komoditního výzkumu agentury Fastmarkets to však vidí jinak: „Rekordní nákupy centrálních bank ukazují, že v systému papírových měn je nějaký problém,“ varuje.

PSALI JSME: Kdo vsadil na správného koně? Wall Street nebo Main Street?

(rek)