Zlato (oz) / USD
1 981,85
0,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Produkce zlata největších těžařů se na konci roku 2021 zotavila

Přední těžaři vytěžili v posledním čtvrtletí roku 2021 více zlata, než v předchozím období, a to navzdory inflačním tlakům a provozním odstávkám souvisejícím s omikronovou variantou covidu-19. Vyplývá to z údajů společnosti S&P Global Market Intelligence.

Zisky těžařů v posledním čtvrtletí loňského roku stahovaly dolů vyšší výrobní náklady a nižší ceny zlata. Ilustrační foto: Shutterstock

Podle údajů společnosti S&P Global Market Intelligence se celková produkce zlata dvaceti hlavních producentů ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 meziročně zvýšila o 2,4 procenta na 8,5 milionu uncí a o 4,6 procenta oproti třetímu čtvrtletí roku 2021. „Nárůst produkce je součástí pokračujícího oživení celosvětové produkce zlata, neboť celková nabídka se ve třetím čtvrtletí 2021 odrazila na úroveň z doby před covidem,“ uvedla firma.

Zatímco omikronová vlna donutila některé doly během čtvrtého čtvrtletí 2021 ukončit provoz, producenti zlata byli díky vyšší míře očkování a volnějším covidovým omezením zasaženi méně, než v roce 2020, uvedl nezávislý devizový stratég Bruce Ja, který spolupracoval s hongkongskou společností Everbright Sun Chun Kchaj.

Newmont a Barrick Gold setrvaly ve čtvrtém čtvrtletí na prvních dvou místech mezi těžařskými společnostmi na světě. Zatímco produkce oproti předchozímu roku poklesla, obě severoamerické společnosti zaznamenaly dvouciferný růst ve srovnání se třetím čtvrtletím roku 2021, k čemuž přispěly dobré výsledky v nevadských provozech.

„Společnost Nevada Gold Mines, společný podnik Barrick Gold a Newmont, dosáhla v posledním čtvrtletí roku 2021 rekordní čtvrtletní produkce, a to především díky růstu v dolech Cortez,“ sdělil investorům v polovině února prezident a generální ředitel Barrick Gold Dennis Mark Bristow.

Nejvíce z dvacítky největších světových těžařů zlata zvýšila svou produkci australská firma Northern Star Resources, a to oproti předchozímu roku o 57 procent na 388 742 troyských uncí. Generální ředitel Stuart Tonkin však k výsledkům podotkl, že „produkce v západní Austrálii je pod tlakem pracovních sil a nákladů“.

Zisky těžařů v posledním čtvrtletí loňského roku stahovaly dolů vyšší výrobní náklady a nižší ceny zlata. Aktuálně tento sektor čelí nejistotě kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu. Podle údajů společnosti Market Intelligence se Rusko v roce 2020 podílelo na celosvětové produkci zlata 9,6 procenta. Společnost Kinross Gold Corp, jejíž produkce zlata meziročně klesla o 21,9 procenta, začátkem března pozastavila své „ruské aktivity“.

PSALI JSME: Dvacítka zemí, které v roce 2020 těžily nejvíce zlata

(luk)

Další z kategorie Zlato