Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Místo slevy nabízí developer cihličku zlata

Zlaté slitky, auta a mobilní telefony patří mezi lákadla, která nabízejí čínští developeři zájemcům o koupi domu. Developer Huafa Tianfu ve východočínském městě Chang-čou nabízí až kilo zlata, aby nalákal lidi ke koupi bytů.

Developer Huafa Tianfu ve východočínském městě Chang-čou nabízí až kilo zlata, aby nalákal lidi ke koupi bytů. Ilustrační foto: iStock

Podle místních médií se množství zlata pohybuje od 700 gramů za byt o velikosti 89 metrů čtverečních až po něco málo přes 1 kilogram u bytu o velikosti 100 metrů čtverečních. Ceny nových bytů se pohybují od 2,2 milionu juanů (6,8 milionu korun) do 2,5 milionu juanů.

„Prodejní akce neuvádí ryzost zlata, ale pokud by to bylo 24 karátů, kilogramový slitek by měl hodnotu asi 450 000 juanů, neboli 18 procent hodnoty bytu,“ píše britský The Guardian, který tuto pro Evropany zajímavou informaci přinesl.

V akcích jsou potenciálním kupcům nabízeny bezplatné dekorační služby, parkovací místa nebo třeba pět mobilních telefonů a desetiletou správu bytu zdarma. Tyto kaskadérské kousky přicházejí ve chvíli, kdy se developeři snaží obnovit důvěru v nemovitostní trh, který byl zasažen třemi roky ekonomického strádání.

PSALI JSME: Čínská ekonomika se vrátila k růstu, obavy ale vzbuzují další kroky vlády

Po známkách mírného oživení na začátku roku se zájem o nemovitosti opět propadl. V průzkumu realitní společností China Index Holdings provedeném ve 40 městech, byly prodeje nových domů v květnu 22 procent pod jejich průměrem před pandemií. V menších městech se prodeje snížily o 42 procent.

Jedním z důvodů, proč se developeři potýkají s prodejem bytů a domů je to, že několik měst ve snaze stabilizovat trh zakázalo developerům snižovat ceny. „Investoři však očekávají, že to tak nezůstane a předpovídají, že ceny nemovitostí stejně klesnou, řekl deníku The Guardian Dan Wang, hlavní ekonom banky Hang Seng. „Prostě není dostatečná poptávka na udržení tak vysokých cen,“ dodal.

„Mladí lidé, kteří se potýkají s bezútěšným trhem práce, odkládají nákup domů a další životní milníky – jako je manželství a děti –, které si mohou dovolit až po odstěhování od rodičů.

PSALI JSME: Růst čínské ekonomiky loni kvůli pandemii zpomalil na tři procenta

Dalším významným faktorem zatěžujícím trh nemovitostí, který tvoří 20-25 procent hrubého domácího produktu Číny, je chystané zavedení daně z nemovitosti. V dubnu centrální vláda oznámila, že dokončila národní registrační systém pro 790 milionů nemovitostí, což jí umožní zjistit, kdo je skutečně vlastní,“ popisuje situaci britský deník.

Registrační systém má být prvním krokem k zavedení daně z nemovitosti, která by poskytla nové příjmy pro zadlužené místní vlády v Číně. „Daň z nemovitosti je ekvivalentem jaderné zbraně na trzích s bydlením,“ řekl Wang a dodal, že by mohla způsobit pokles cen nemovitostí až o 50 procent. Další komplikace by mohla spočívat v tom, že by se odhalil počet domů vlastněných vládními úředníky.

„Mnoho analytiků považuje daň za nevyhnutelnou, ale nemovitost se tak v blízké budoucnosti stane ještě míň atraktivní investicí. A tak ani nabídka ryzího zlata nestačí k tomu, aby přesvědčila víc zájemců o bydlení. Navíc už několik zákazníků Huafa Tianfu si stěžovalo, že po koupi bytu zlato stále ještě nedostali. Obchodní zástupce firmy médiím vysvětlil, že za to mohou kolísající ceny zlata, jež znesnadňují jeho nákup.“

PSALI JSME: Čínská realitní chobotnice aneb bubliny, jež nesmí prasknout

(rek)

Další z kategorie Zlato