Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Maduro prohrál další soud o zlato

Londýnský nejvyšší soud minulý pátek zamítl nejnovější snahy prezidenta Nicolase Madura získat kontrolu nad venezuelským zlatem v hodnotě přes miliardu dolarů uloženým v trezorech Bank of England.

Londýnský nejvyšší soud zamítl nejnovější snahy venezuelského prezidenta Madura získat kontrolu nad venezuelským zlatem uloženým v trezorech Bank of England. Ilustrační foto: Presidencia El Salvador – https://www.flickr.com/photos/fotospresidencia_sv/45777439375/in/album-72157705552238525/, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75748689

Soud uvedl, že rozhodnutí venezuelského nejvyššího soudu podporovaného Madurem je neplatné. Znamená to další vítězství opozičního vůdce Juana Guaidóa, který už vyhrál řadu právních střetů o zlato poté, co ho britská vláda uznala prezidentem této latinskoamerické země.

Maduro a Guaidó jmenovali každý jinou správní radu venezuelské centrální banky a každá vydala protichůdné pokyny týkající se zlatých rezerv.

PSALI JSME: Spor o venezuelské zlato před soudem

Právníci Madurovy správní rady uvedli, že centrální banka zvažuje odvolání, zatímco Guiadó, který zažívá určitou mezinárodní podporu, to označil za důležité vítězství: „Takový typ čestného a transparentního soudního procesu ve Venezuele neexistuje.“

Právní experti uvedli, že poslední případ byl bezprecedentní, protože nejvyšší soudy jedné země vykládaly ústavu druhé země, dodala agentura Reuters.

PSALI JSME: Britský soud odmítl vydat Venezuele zlato, neuznává prezidenta

Britská vláda se počátkem roku 2019 připojila k desítkám zemí v podpoře Guaidóa poté, co v roce 2018 vyhlásil své vítězství ve volbách a odsoudila Madura za jejich zmanipulování.

Guaidó v té době požádal Bank of England, aby zabránila Madurově vládě v přístupu ke zlatému pokladu země. Madurova centrální banka poté zažalovala Bank of England z nezákonného zadržování venezuelského zlata.

PSALI JSME: Venezuelské zlato mizí

Venezuela od roku 2018 výši svých zlatých rezerv utajuje. Poslední údaj uvádí 161 tun zlata, které činilo 83,7 procenta veškerých devizových rezerv. Do roku 2011 měla venezuelská centrální banka 99,2 tuny zlata v Bank of England.

Po částečné repatriaci začátkem roku 2012, při níž převezla 160 tun zlata do Caracasu, zůstalo v Bank of England asi 50,8 tuny zlata. Po řadě swapových operací s Deutsche Bank a Citibank by mělo Venezuele v Londýně podle výpočtu serveru Bullionstar.com zůstat ještě 31 tun zlata.

PSALI JSME: Zlaté rezervy venezuelské centrální banky klesají, prezident Maduro potřebuje hotovost

(rek)