Zlato (oz) / USD
1 767,62
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
38 678,81
0,00 %
EUR / USD
1,16
0,00 %
USD / CZK
21,88
0,00 %
Zlato
Zlaté rezervy venezuelské centrální banky klesají, prezident Maduro potřebuje hotovost

Zlaté rezervy Venezuely klesly v první polovině roku 2021 o tři tuny na nejnižší úroveň za posledních padesát let, jak ukázaly údaje centrální banky, protože vláda prezidenta Nicoláse Madura, která má nedostatek financí, pokračuje v prodeji zlata jako zdroje příjmů. Informovala o tom agentura Reuters.

Venezuela v prvních šesti měsících letošního roku snížila své devizové rezervy ve zlatě na 83 tun. Ilustrační foto: iStock

Ekonomika kdysi prosperující země OPEC se zmítá už několik let v kolapsu, který vládu připravuje o finanční prostředky. V poslední době se americké sankce, jejichž cílem je sesadit Madura, zaměřily na vývoz ropy, což dále snižuje přísun zdrojů do státní pokladny.

Venezuela v prvních šesti měsících letošního roku snížila své devizové rezervy ve zlatě na 83 tun, uvedla agentura. Tyto rezervy byly ke konci června oceněny na 4,9 miliardy dolarů, což je oproti konci roku 2020 pokles o 187 milionů dolarů. V loňském roce se zlaté rezervy jihoamerické země snížily o 19 tun.

PSALI JSME: Venezuela opět prodala tuny zlata

Venezuelská centrální banka, na niž se se rovněž vztahují americké sankce, kupce zlata nezveřejnila. Podle venezuelské opozice byla část zlatých prutů odeslána do Mali a Spojených arabských emirátů výměnou za tvrdou měnu.

Zlaté rezervy centrální banky Venezuely po desetiletí přesahovaly 300 tun. Když se v roce 2015 začala zhoršovat venezuelská hospodářská krize, začala vláda používat zlato jako zástavu za půjčky od mezinárodních bank a v důsledku toho o část zlata přišla.

PSALI JSME: Venezuela přišla o zlato za 1,4 miliardy dolarů

(luk)