Zlato (oz) / USD
1 970,16
0,29 %
Zlato (oz) / CZK
44 095,57
0,08 %
EUR / USD
1,17
0,19 %
USD / CZK
22,38
0,37 %
Zlato
Britský soud odmítl vydat Venezuele zlato, neuznává prezidenta

Britský soud dnes odmítl vydat Venezuele zlato v hodnotě miliardy dolarů (23,6 miliardy korun), které se nachází v trezorech britské centrální banky. Rozhodnutí odůvodnil tím, že drahý kov není možné předat venezuelskému prezidentovi Nicolási Madurovi, protože Spojené království jej neuznává jako hlavu státu. Informovaly o tom zahraniční agentury.

Maduro zlato požadoval jako pomoc své chudé zemi v boji s epidemií koronaviru. Britská centrální banka mu však drahý kov odmítla vydat. Foto: Wikimedia

Maduro zlato požadoval jako pomoc své chudé zemi v boji s epidemií koronaviru. Britská centrální banka mu však drahý kov odmítla vydat s tím, že britský kabinet za hlavu státu pokládá šéfa opozice Juana Guaidóa.

Venezuelská centrální banka, která uvolnění zlata žádala, se proti rozsudku hodlá odvolat. Rozhodnutí „úplně opomíjí realitu místní situace“ ve Venezuele, uvedl právní zástupce banky Sarosh Zaiwalla.

„Madurova vláda má nad Venezuelou a jejími správními institucemi úplnou kontrolu, proto jenom ona může zaručit distribuci humanitární pomoci a zdravotnických pomůcek potřebných k boji s pandemií koronaviru,“ uvedl právní zástupce, podle kterého rozhodnutí soudu pomoc zbrzdí a ohrozí tím životy Venezuelanů.

Guaidó se na začátku loňského roku z pozice šéfa parlamentu prohlásil za dočasnou hlavu státu, poté co parlament ovládaný opozicí neuznal nový Madurův mandát vzešlý z voleb v roce 2018. Prozatímní hlavou státou ho uznává několik desítek států, mimo jiné USA či Česká republika. Ve středu Guaidóa jako venezuelského prezidenta uznalo Slovensko.

(ČTK)