Zlato (oz) / USD
1 556,02
0,12 %
Zlato (oz) / CZK
35 297,11
0,02 %
EUR / USD
1,11
0,02 %
USD / CZK
22,68
0,15 %
Zlato
Venezuelské zlato mizí

Zlaté rezervy Venezuely klesly v první polovině roku o miliardu dolarů. Ukázaly to oficiální údaje zveřejněné tento týden tamní centrální bankou. Čísla potvrzují tvrzení opozice, že vláda prodává drahý kov do zahraničí, aby zvýšila své příjmy tváří v tvář americkým sankcím.

Opozice tvrdí, že vláda prodává drahý kov do zahraničí, aby zvýšila své příjmy. Foto: iStock

Hodnota zlatých cihel v podzemí centrální banky klesla z 5,67 miliardy dolarů na konci roku 2018 na 4,62 miliardy dolarů. Už loni ve druhém pololetí hodnota zlata v rezervách centrální banky o miliardu dolarů klesla.

Zásoba zlata je tak podle údajů banky nejnižší za 75 let. Venezuelská centrální banka tiskové agentuře Reuters na žádost o vyjádření neodpověděla.

Pokles odpovídá ceně 26,36 tuny zlata, takže banka má nyní asi 102,4 tuny. Asi jednu třetinu z toho blokuje Bank of England. Lídři opozice opětovně obvinili vládu prezidenta Nicolase Madura, že už měsíce prodává zlato v zahraničí, protože americké sankce ochromily vývoz ropy a zablokovaly i zahraniční půjčky.

„V loňském roce Madurova vláda poprvé vyvážela do Turecka i zlato vykutané „neformálními“ horníky v jižních džunglích,“ uvádí Reuters. Navzdory sankcím a tlakům na obchodníky, aby nekupovali venezuelské zlato, odešlo podle opozičních zákonodárců a vládních úředníků z bankovních trezorů do neznámých destinací více než 16 tun drahého kovu. 

Dva vládní zdroje tento týden naznačily, že banka v srpnu opět začala odebírat zlato ze státních rezerv. Dodaly rovněž, že v posledních dvou měsících byli vysláni do sídla banky v neobvykle vysokém počtu vojáci, údajně kvůli zvýšení bezpečnosti. Zdroje zatím nespecifikovaly objem zlata, který již banku opustil.

(rek)