Zlato (oz) / USD
2 722,03
0,73 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Loupež části národního zlata v Libyi

Libyjské úřady zatkly několik celníků za pokus přepravit do zahraničí asi 26 tun zlata v hodnotě téměř 1,9 miliardy dolarů, uvedlo státní zastupitelství.

Libyjské úřady zatkly několik členů tamní celní správy za pokus přepravit do zahraničí asi 26 tun zlata. K nezákonnému vývozu zlata se využívají hlavně přístav a letiště Misurata. Ilustrační foto: iStock

Libyjská prokuratura neřekla nic o původu obrovského množství drahého kovu, převyšujícího zlaté zásoby mnoha zemí světa. Úřad jen konstatoval, že k zatýkání v souvislosti s pašeráckou operací došlo na mezinárodním letišti v přístavním městě v Misuráta v západní Libyi.

„Vyšetřující orgány nařídily zatčení generálního ředitele celní správy a několika celníků na letišti Misuráta,“ stojí ve zveřejněném sdělení. „Ti se v prosinci pokusili obchodovat se zlatými slitky o hmotnosti 25 875 kilogramů v hodnotě téměř 1,8 miliardy eur v dnešních cenách,“ dodalo státní zastupitelství, které v lednu převzalo vyšetřování.

„Libyjský zákon říká, že zlato může vyvážet pouze centrální banka,“ doplnily Arab News. Centrální banka státu má v rezervách 116,6 tuny zlata, což je v Africe čtvrtý největší zlatý poklad a 36. na světě.

PSALI JSME: Přes 50 tun libyjského zlata zmizelo v Dubaji

Libyi sužuje politická nestabilita a násilí od svržení diktátora Kaddáfího v roce 2011. Země je rozdělena mezi vládu Abdelhamida Dbeibaha v Tripolisu uznanou OSN a konkurenční administrativu na východě, které velí Khalifa Haftar. Misuráta sehrála klíčovou roli v boji proti Kaddáfího silám, stejně jako proti bojovníkům Islámského státu v roce 2016 a proti ofenzívě Haftarových sil na hlavní město Tripolis v roce 2019.

Americká nevládní organizace Hlídka, která vyšetřuje obchodování s lidmi v oblastech konfliktů, potvrdila, že chaosem zmítaná Libye se za poslední desetiletí stala klíčovým centrem pro ilegální obchody se zlatem.

„Zejména od roku 2014 je Libye využívána jako tranzitní uzel do zemí, jako jsou Spojené arabské emiráty a v menší míře i Turecko,“ uvedla Hlídka loni v listopadu. „K nezákonnému vývozu zlata se využívají hlavně přístav a letiště Misurata, pobřežní města Zliten a Al-Khums a letiště Benghází na východě,“ citují ze zprávy Arab News.

PSALI JSME: Zlato za miliardy přes Blízký východ

(rek)

Další z kategorie Zlato