Zlato (oz) / USD
1 503,39
0,25 %
Zlato (oz) / CZK
34 943,35
0,23 %
EUR / USD
1,11
0,00 %
USD / CZK
23,24
0,01 %
Zlato
Přes 50 tun libyjského zlata zmizelo v Dubaji

Oficiální záznamy úřadu pro zahraniční obchod libyjského ministerstva plánování ukazují, že 50 až 55 tun libyjského zlata v hodnotě tří miliard dolarů zmizelo v posledních letech ve Spojených arabských emirátech. Z databáze však nevyplývá, v jakém období k tomu mělo dojít, ani zda zlato patřilo tamní centrální bance.

Libyjské zlaté rezervy jsou v arabském světě se 143,8 tunami na čtvrtém místě po Alžírsku, Libanonu a Saúdské Arábii – zemi číslo jedna, pokud jde o zlaté rezervy. Foto: iStock

„Máme velmi přesné údaje o pašování zlata, máme to i zdokumentované,“ cituje generálního ředitele úřadu pro zahraniční obchod Aliho Griry deník New Arab.

Napsal rovněž, že pašování zlata do Spojených arabských emirátů v poslední době ještě narůstá, a proto je třeba rychle zasáhnout. Neuvedené zdroje webu The Libya Observer informaci doplnily s tím, že k pašování zlata začalo docházet po roce 2011.

Pašování libyjského zlata v poslední době zaznamenalo obrovský nárůst zejména kvůli nedostatku bezpečnosti a kontroly. „Pozorovatelé říkají, že zlato je odesíláno do Dubaje, kvůli slabému oficiálnímu kursu libyjského dináru. V bankách mění dolar za 1,4 dináru, na černém trhu je to podle tabulky The Libya Observer 4,8 dináru.

A to má být důvod, proč se mnoho Libyjců uchyluje k prodeji zlata do emirátů. Dalšími důvody jsou špatné ekonomické podmínky v zemi a nedostatek hotovosti u bank.

„Libyjské zlaté rezervy jsou v arabském světě se 143,8 tunami na čtvrtém místě po Alžírsku, Libanonu a Saúdské Arábii – zemi číslo jedna, pokud jde o zlaté rezervy,“ uvádí libyjský web. Podle oficiální statistiky Mezinárodního měnového fondu by však Libye měla mít ve svých rezervách 116,6 tuny zlata, Alžírsko 173, Libanon 287 a Saúdská Arábie 323 tun zlata.

(rek)